سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۶/فروردین/۱۳۹۲ - ۰۹:۵۵  ,  شناسه خبر: ۱۱۷۳۳
گزارش/

سفیر افلاک:بقعه شاهزاده محمد در 40 كيلومتری شهرستان كوهدشت در انتهای خاك طرهان و در ميان شهركی به نام درب گنبد واقع شده كه در ايام مختلف سال پذيرای زائران زيادی از غرب كشور است.

مقبره امامزاده محمد(ع) درب گنبد کوهدشت

به گزارش سفیر افلاک امامزاده محمد(ع) كه بنام شاهزاده محمد(ع) برای همگان معروف است يكی از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) است.

اين امامزاده در منتهی اليه غرب استان لرستان و غرب شهرستان كوهدشت در جنوب رودخانه سيمره و در دامنه فيروز كوه از رشته كوه‌های زاگرس واقع شده كه اين مكان به شهر درب گنبد امامزاده محمد (شاهزاده محمد(ع)) معروف است.

اين امامزاده تقريباً برای كل غرب كشور شناخته شده و مردم برای زيارت و سياحت به‌خصوص در ايام عيد نوروز به اين مكان مقدس مشرف می‌شوند.

با توجه به اين كه سالانه جمعيت ميليونی به اين مكان مقدس می‌آيند، اما متأسفانه امكانات و تسهيلات رفاهی و زير بنايی جهت رفاه حال زائران و جذب و استقرار آنها در اين مكان وجود ندارد و مردم بلافاصله بعد از زيارت شهر را ترك كرده و طول روز را در اطراف جاده كرمانشاه ـ اهواز به سر می‌برند و دليل آن نبود امكانات رفاهی كافی و مكانهای تفريحی در شهر درب گنبد است.

بدنه بنا از دو قسمت بدنه قديمی و الحاقات جديد تشكيل شده است كه بنای قديمی شامل ايوان ورودی، اتاق مقبره و پوسته درونی گنبد است و قسمت الحاقی نيز شامل يك شبستان كه سه طرف بنا را در قسمت‌های شمالی، غربی و شرقی احاطه كرده و دو گلدسته و پوسته بيرونی گنبد نيز از جمله بناهای الحاقی جديد هستند.

مصالح به كار رفته در اين بنا در قسمت‌های مختلف متفاوت بوده و در قسمت قديمی بنا از گچ، آجر و پوشش كاه‌گل استفاده شده و قسمت الحاقی بنا از مصالح امروزی مانند آجر، ماسه، سيمان، آهن، كاشی‌های هفت رنگ، كاشی معرق و آيينه‌كاری ساخته شده است، از بنای قديمی مقبره فقط قسمت اتاق مقبره باقی مانده كه در فضای داخلی الحاقات جديد قرار گرفته است.

به گفته ايزدپناه تاريخ بنای گلدسته‌های اين حرم در 1322 هجری قمری است، قبر اين امامزاده دارای سنگ قبری بوده كه به گفته ايزدپناه جمله «هذا قبر محمد ابن احمد» روی آن نوشته است.

بنای فعلی اين مقبره به دستور محمدعلی ميرزای قاجار حاكم وقت لرستان و كرمانشاه بنا شده است.

منبع خبر:

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید