سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۲۲/مرداد/۱۳۹۲ - ۰۹:۴۹  ,  شناسه خبر: ۱۶۱۹۲
اختصاصی/ نماینده مردم خرم آباد در مجلس در گفتگو با سفیرافلاک مطرح کرد:

سفیرافلاک:ایرج عبدی ضمن اظهار تاسف در رابطه با نطق "سید علی‌محمد بزرگواری" گفت: طبق ماده 79 آیین نامه، برای تذکر تریبونی به آقای لاریجانی مراجعه کردم ولی چون کولیوند (نماینده لُرتبار کرج) قبل از بنده صحبت کردند نظر رئیس مجلس این بود که صحبت های کولیوند کفایت می کند.

به "بزرگواری" گفتم باید عذرخواهی کند/تمام کابینه روحانی از مجلس رای اعتماد خواهند گرفت

ایرج عبدی نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی دقایقی پس از اتمام جلسه نوبت عصر در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سفیرافلاک، ضمن اظهار تاسف در رابطه با نطق حجت‌الاسلام "سید علی‌محمد بزرگواری" گفت: طبق ماده 79 آیین نامه، برای تذکر تریبونی به آقای لاریجانی مراجعه کردم ولی چون کولیوند (نماینده لُرتبار کرج) قبل از بنده صحبت کردند نظر رئیس مجلس این بود که صحبت های کولیوند کفایت می کند.

وی در رابطه با تذکر نمایندگان لرستان به "بزرگواریگ گفت: من حضوری با وی صحبت کردم و گفتم لُرها چند خصلت دارند از جمله غیور بودن، شجاعت، مهمان نوازی و صادقتشان. اینها خصوصیات قوم لُر است. اینکه شما می گویید "چماق قومِ لُر" این اصطلاح غلطی است که شما از خودتان درآورده اید و باید توجه داشته باشید که این اصطلاحات شما در هیچ جای ادبیاتِ قومِ لُر و یا ادبیاتِ ایران پیدا نمی شود و شما این جمله را نامتناسب بکار برده اید و باید عذرخواهی کنید.

نماینده مردم خرم آباد در ادامه افزود: صحبتهای "بزرگواری" نماینده مردم کهکیلویه و بویر احمد در دقایق آخر جلسه نوبت عصر به معنای عذرخواهی از مردم حوزه انتخابی خودش و قوم لُر بود و گفت: "من منظورم در واقع مثلِ "ضربِ علی" بوده است" که بنده باید در اینجا هم عرض کنم ما باید در این مورد هم به ایشان هم تذکر دهیم چون اصطلاحی به نام "به زورِ علی" یا "به ضربِ علی" وجود ندارد. گفته می شود به "ولدِ علی" یا "به عدالتِ علی" و اگر امروز فرصت شود و اجازه بدهند حتما در این مورد هم صحبت خواهم کرد.

عبدی اظهار داشت: نکته دیگر اینکه قوم لُر، یک قوم یکپارچه است و محل سکونت آنها فقط به این سه استان محدود نمی شود. از خوزستان گرفته تا فارس، همدان، اصفهان و بوشهر، قوم لُر پراکنده اند، آنهم به شکل عمده که بعضا جمعیت یک شهرستان یکدست لُر هستند و تقریبا یک سوم جمعیت کشور را قوم لُر تشکیل می دهند و ما قبول نداریم لُرهای  بزرگ و کوچک فقط در سه استان هستند. الیته اینهم واژه ای است که مختص بزرگواری است.

عبدی در رابطه با نظرِ کلیّتِ مجلس در مورد رای اعتماد به کابینه روحانی گفت: کابینه پیشنهادیِ روحانی کابینه ای کارآمد، آزموده و با تجربه است. به همین خاطر تصور من اینست که مجلسی ها با کلیت دولت روحانی موافق هستند و بعید میدانم از وزرای وی کسی رای نیاورد.

وی افزود: بعضی نمایندگان فضای کشور را نمی بینند، خواسته های مردم را نمی بینند، مشکلات اقتصادی را نمی بینند و از حوزه های انتخابی خاصی مانند تهران، از فضای سیاسی فتنه استفاده می کنند، منتهی اکثر نماینده ها مثل اکثر مردم ایران که خواستار اعتدال هستند ادبیاتی را که بدونِ سند و مدرک گفته شود قبول ندارند گرچه بنده اعتقاد دارم طبق فرمایش مقام معظم رهبری اگر کسی در جریان فتنه نقش آفرینی کرده است حتما کلیت مجلس با او مخالف است ولی اینکه از فتنه با این ادبیات و بدونِ منطق صحبت شود موافق نیستم و به عقیده بنده کلیت مجلس به دولت آقای روحانی رای خواهند داد.

گفتنی است دکتر عبدی در صحن علنی مجلس به عنوان موافق زنگنه وزیر نفت صحبت خواهد کرد.

*نويسنده

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید