سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۱۹/آبان/۱۳۹۲ - ۱۳:۲۳  ,  شناسه خبر: ۱۸۸۵۵
اختصاصی /

کمی قبل تر هر کس دلش می گرفت پنجره را باز و نگاهش را به گنبد آخری مرقد مطهر می دوخت و با جگر گوشه امام کاظم(ع) درد دل می کرد اما امروز دیگر پنجره را که باز می کنی آپارتمان های چند طبقه را می بینی که حتی اجازه نمی دهند پوستت گرمی نور آفتاب را حس کند.

امام زادگان سمبل جوشش عواطف و احساسات دینی

به گزارش سفيرافلاك ، مردم هر شهر و دیاری به داشته های تاریخی،فرهنگی یا مذهبی و حتی طبیعت خود می بالد و برای معرفی شهر خود به دیگران از این امتیازات سود می جوید .

شهرستان بروجرد با وجود آثار تاریخی ،فرهنگی و مذهبی بسیاری به عنوان یکی از شهرهای شاخص در کشور شناخته می شود از جمله شاخص ترین آثار در شهرستان بروجرد با وجود پیشینه مذهبی آن می توان به مساجد جامع و مسجد امام و نیز چندین امام زاده اشاره نمود.

اما جدای از این آمار و ارقام حفظ و حراست و تعمیر و نگهداری این آثار و ابنیه تاریخی و تقدیم نمودن آنها به نسل های آینده از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است به نحوی که در سالیان اخیر شیب معرفی جاذبه های گردشگری در هر شهر و استانی با روندی تند رو به افزایش است و خود باعث رونق کسب و کار در مناطق مختلف خواهد شد.

بررسی سیره زندگانی امامزادگان از جهات معنوی، علمی، جهادی، اجتماعی و اینکه مراقد مطهر آنان کانون‌های جوشش عواطف و احساسات دینی بوده و بسترهای رشد و تعالی روح انسان را فراهم می¬‌آورد از محورهای اساسی ترویج فرهنگ معارف معصومین (ع) محسوب می‌شود.

بقعه امامزاده جعفر یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی شهر بروجرد است که در انتهای خیابان جعفری قرار دارد. کتیبه‌های موجود در این بنا، فرد مدفون را جعفر، فرزند موسی کاظم، هفتمین امام شیعیان می‌دانند. اما در برخی کتابها و منابع تاریخی، جعفر با پنج واسطه، فرزند سجاد، چهارمین امام شیعیان ذکر شده است

بنای آرامگاه امامزاده جعفر بروجرد از بناهای جالب توجه معماری اسلامی در استان لرستان و غرب ایران است. گنبد هرمی شکل این آرامگاه با بیش از هزار سال قدمت، در دوره سلجوقیان ساخته شده است و از نمونه‌های معماری سلجوقی به حساب می‌آید.

این گنبد منحصر به فرد، بصورت مخروطی مخروطی بلند و پلکانی با ۱۸ پله ساخته شده است. نمونه اینگونه گنبدها، در غرب ایران کمتر دیده می‌شود اما در مناطق جنوبی تر (خوزستان)، آثار مشابهی مانند آرامگاه دانیال نبی در شوش گسترش بیشتری دارند.

ورودی امامزاده جعفر دارای یک در چوبی ارزشمند قدیمی و بزرگ، منقش به اشکال شیر و خورشید بود که مدتی بعد از انقلاب کنده شد.از سرنوشت این در گرانبها اطلاعاتی در دست نیست.همچنین درون محوطه ی این امامزاده درختی بسیار ستبر وجود داشت که به اعتقاد بسیاری قدمتی چند صدساله داشت، اما متاسفانه این درخت نیز بدون ارائه ی دلیل خاصی قطع شد.

در پیرامون امامزاده خانه های بسیار قدیمی و تاریخی وجود دارند که به دلیل عدم توجه مسئولین در زلزله های اخیر آسیب های بسیاری دیدند.

امام زاده جعفر بروجرد

بنابر این گزارش ، متأسفانه این بنای تاریخی امروزه حال و روز خوشی ندارد و با معظلات مختلفی دست و پنجه نرم می کند و گویی بنای امام زاده مطهر هم کم کم باید در پیچ و خم روزگار به درد بناهای تاریخی دیگر بروجرد دچار شود و مخروبه گردد.

امام زاده جعفر بروجرد|سفیرافلاک

در اولین نگاه به این بنای تاریخی و مذهبی می توان دریافت که گوشه و کنار حرم در حال تخریب آرامی است که اگر به موقع جلوی آن گرفته نشود شاید دیگر هرگز قابل جبران نباشد.

امام زاده جعفر بروجرد|سفیرافلاک

وجود خانه های تاریخی که در زلزله بروجرد تخریب شده ونیز قبرهای قدیمی که پوسیده شده و به همان حال رها شده اند در مجاورت این اثر فرهنگی منظره بسیار زننده ای را به وجود آورده که دیدن این مناظر توسط گردشگران و زوار باعث افول چهره مسئولان شهر بروجرد در قبال این حرم مطهر خواهد شد.

امام زاده جعفر بروجرد|سفیرافلاک

یکی از مهمترین نقایص این مکان نبود کتیبه یا راهنمایی از سرگذشت و وقایع تاریخی این امام زاده و بقاع متبرکی که مشهور به دوخواهران هستند برای گردشگران و زوار کاملاً محسوس است.

امام زاده جعفر بروجرد|سفیرافلاک

امید است مسئولین امر بخصوص اداره میراث فرهنگی و بقاع متبرکه شهرستان بروجرد با بررسی دقیق و همه جانبه و ایجاد کارگروهی برای رفع معظلات و مشکلات این اماکن راه را برای جلب رضایت بیشتر مردم شهرستان و تبلیغ و جذب زوار هموار نمایند که خالی از اجر هم نیست ،باشد که وجود مبارک این امام زادگان مایه رحمت و برکت برای شهرستان بروجرد باشند.

*نويسنده

مطالب مرتبط:
برچسب ها: امام زادگان بروجرد 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید