سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۱۸/خرداد/۱۳۹۴ - ۰۹:۳۴  ,  شناسه خبر: ۴۰۶۲۰
کارشناس، شاعر و پژوهشگر زبان لکی؛

یک کارشناس، شاعر و پژوهشگر زبان لکی می‌گوید: واژه‌های زبان لکی در معرض فراموشی قرار دارند که این موضوع هشداری جدی برای مقابله با آسیب رسیدن به این زبان کهن است.

زبان و ادبیات لکی در معرض فراموشی و آسیب جدی است/ رسم‌الخط واحدی در زبان لکی وجود ندارد

به گزارش سفيرافلاك  و به نقل از لرسو؛ "عبدالعلی میرزانیا" کارشناس، شاعر و پژوهشگر زبان لکی با اشاره به جایگاه والای زبان و ادبیات لکی در گذشته و حال گفت: متأسفانه باید گفت که این زبان شیرین و کهن مورد بی‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته است که بخشی از این امر به بطن جامعه لک زبانان برمی‌گردد.

وی افزود: با گذر زمان، واژه‌های زبان لکی در معرض فراموشی قرار دارند و کلماتی از سایر زبان‌های دیگر، حتی عربی در میان گفتار لک زبانان رسوخ پیدا کرده و این موضوع هشداری جدی برای مقابله با آسیب رسیدن به این زبان کهن است.

میرزانیا با بیان اینکه زبان گفتاری اکثر کودکان لک زبان، فارسی است تصریح کرد: ما با صحبت کردن کودکان به زبان فارسی مشکل نداریم؛ ایرادی ندارد که فرزندان ما به زبان فارسی که زبان ملی کشور اسلامی ما است، حرف بزنند اما نگرانی ما این است که ادبیات زبان لکی فراموش شود و یا با ورود کلمات فارسی به زبان لکی، ادبیات گفتاری جدید و نامطلوبی ظهور پیدا کند.

وی ادامه داد: والدین لک زبان می‌توانند در طول زمان، زبان لکی اصیل را نیز به فرزندان خود آموزش دهند و از آنها بخواهند که در کنار زبان ملی فارسی، گویش لکی را فراموش نکنند.

این کارشناس و پژوهشگر زبان لکی به وجود رسم‌الخط‌های متعدد و متفاوت پیدا شده در کتب نویسندگان زبان و ادبیات لکی اشاره و ابراز داشت: متأسفانه رسم‌الخط واحدی برای زبان لکی وجود ندارد و آنچه امروز در سطح جامعه دیده میشود، رسم‌الخط‌هایی است که هر کسی به سلیقه خود آنها را بوجود آورده است و این امر نه تنها به گسترش ادبیات لکی کمک نمی‌کند بلکه سد راه آموزش زبان لکی است.

وی افزود: حدود یک سال پیش به همراه چندین نفر از لک زبانان شهرها و برخی استان‌های هم‌جوار اقدام به ایجاد رسم‌الخط لکی کردیم اما کمبود امکانات مالی مانع از ادامه کار شد و این پروژه در همان ابتدای امر به علت مشکلات مالی متوقف گردید.

میرزانیا با بیان اینکه همه لک‌زبانان می‌بایست برای گسترش زبان لکی تلاش کنند تصریح کرد: اگر دغدغه برخی افراد اهل قلم نبود، ادبیات لکی بیشتر از این خسارت می‌دید.

وی ادمه داد: در شهرستان سلسله و در برخی تابلوهای نصب شده برای معرفی و راهنمایی مسافران، گاهاً دیده می‌شود که نام یک منطقه بطور اشتباه به فارسی برگردادنده شده و هیچگونه ارتباطی بین کلمه اصلی لکی و معادل فارسی آن بر روی تابلو دیده نمی‌شود و این امر موجب وارد شدن آسیب بیش از پیش به ادبیات لکی است.

این شهروند الشتری نقش رسانه‌های بومی استان را در ترویج صحیح و صیانت از زبان لکی بسیار مؤثر دانست و تأکید کرد: در میان رسانه‌های استانی، رسانه ملی بیشترین مخاطب را به خود جلب کرده، گر چه برنامه‌های متنوعی در این رسانه به زبان‌های بومی استان پخش می‌شود اما بسیار ناکافی است و انتظار بیش از این است.

وی بیان داشت: رسانه‌های مکتوب و الکترونیکی نیز سهم بسزایی در حفظ و صیانت از فرهنگ و ادبیات لکی دارند؛ با توجه به گسترش روزافزون تکنولوژی و گرایش مخاطبان به اینترنت، قرار دادن اطلاعات مورد نیاز افراد به زبان لکی می‌تواند کارساز باشد گر چه مهم‌ترین مشکل سد راه ارائه متون لکی، نبود رسم‌الخط واحد و در عین حال، آسان است اما برای برداشتن گام‌های اولیه می‌توان از حروف زبان فارسی استفاده کرد.

میرزانیا افزود: انتظار ما از رسانه‌های بومی استان که در فضای مجازی فعالیت دارند این است که بخشی از سایت خود را به پیامک‌هایی به زبان لکی یا لری اختصاص دهند تا خواسته‌های مخاطبان با زبان بومی استان منتشر شود که این کار به ترویج ادبیات لکی یا لری کمک خواهد کرد.

این پژوهشگر و شاعر لک‌زبان به کتب مختلفی که به زبان لکی انتشار یافته اشاره کرد و گفت: کتاب‌های خوبی به زبان لکی در بازار کتاب وجود دارد اما متأسفانه پراکنده‌کاری زیادی در نحوه ارائه متون لکی صورت گرفته و هر نویسنده با سلیقه شخصی اقدام به ارائه رسم‌الخط لکی کرده است که این موضوع باعث سردرگمی مخاطبان می‌شود.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: همه پژوهشگران و کسانی که در راستای فرهنگ و ادبیات لکی فعالیت دارند می‌بایست کاری منسجم و یک‌شکل انجام دهند و از پراکندگی در پژوهش و معرفی زبان لکی به شدت پرهیز شود تا تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه مثمر ثمر واقع گردد.

انتهای پیام/

*خبرنگار :

مطالب مرتبط:
برچسب ها: لکی الشتر 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید