سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۶/مرداد/۱۳۹۴ - ۱۰:۴۵  ,  شناسه خبر: ۴۱۵۷۲

نگاهی به آمارهای منتشر شده در خصوص استان‌های برتر در دسترسی به فناوری اطلاعات طبق نظام پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران حکایت از سهم ناچیز استان لرستان در دسترسی به این شاخص دارد؛ شاخصی که می توان در کنار مواردی چون حوزه حمل و نقل از آن به عنوان توسعه یافتگی یک کشور، منطقه، استان و شهر یاد کرد.

سهم ناچیز استان لرستان در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات

به گزارش سفيرافلاك بر اساس این آمارها و گزارشات؛ دسترسی به رادیو، تلویزیون، تلفن ثابت، اینترنت در محل سکونت، دسترسی به رایانه در مقایسه با جمعیت هر استان ملاک مقایسه در این آمار قرار گرفته است و جدای از استان تهران، استانهایی چون مازندران، سمنان، یزد، قم، اصفهان و بوشهر در صدر استانهای برتر کشور در دسترسی به فناوری اطلاعات قرار گرفته اند.

همچنین بر اساس جزئیات این گزارش؛ چهار استان تهران، مازندران، سمنان و یزد با کسب بالاترین رتبه‌ها در دسترسی به این شاخص در وضعیت "خوب" قرار گرفته اند و 12 استان بعدی همچون قم، اصفهان، بوشهر، مرکزی، فارس و آذرایجان شرقی در وضعیت "متوسط" قرار دارند و 15 استان باقیمانده از جمله استان لرستان "ضعیف" ارزیابی شده اند.

این موضوع از آن جهت مهم و قابل تأمل است که نقش و جایگاه فناوری نوین از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات در فرآیند دست‌یابی به توسعه بویژه در حوزه شهری و روستایی بر کسی پوشیده نیست و توسعه فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و گسترش اینترنت از یک سو و نیاز مدیریت شهری به ایده‌های نو در اداره شهرها و ضرورت ارتقاء مشارکت شهروندان مطابق با تکنولوژی های روز دنیا از سوی دیگر در دنیای کنونی امری واجب و حیاتی پنداشت می شود.

از سوی دیگر، تازگی ها وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برخورداری 25 هزار روستا از اینترنت در سال جاری خبر داده و گفته؛ پس از بررسی نیازمندی‌های روستاییان ارتقای امکانات ارتباطات و فناوری در روستاها اجرا شده و مجموع روستاهای بهره‌مند از اینترنت را تا پایان سال جاری 33 هزار روستا برشمرده است.

با این وجود استان لرستان با وجود تمامی پتانسیل ها و نیروی انسانی متخصص، سهم و جایگاهی از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ندارد که باید مسوولین در این زمینه این موضوع را مورد توجه قرار دهد که یکی از مولفه های توسعه یافتگی در حوزه شهری و روستایی توجه به این موضوع بسیار مهم است و باید در این خصوص فکرچاره ای کنند.

*مهدی حاجیوند؛ کارشناس ارشد ارتباطات

*نويسنده

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید