سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۷/مرداد/۱۳۹۴ - ۱۱:۳۹  ,  شناسه خبر: ۴۱۶۲۱
عضو انجمن روان شناسان ایران:

عضو انجمن روان شناسان ایران گفت: متاسفانه وضعیت جمعیتی جامعه ما طبق آمار و ارقام یک حالت نزولی پیداکرده است وطی چند سال آینده با بحران جدی روبه رومی شود.

نزول وضعیت جمعیتی جامعه/ کاهش جمعیت کشور بحران ساز می شود

به گزارش سفيرافلاك به نقل از خبرافلاک، سیاست های اتخاذی کاهش جمعیت که در دهه 70توسط دولتمردان وقت اجرایی شد در بلند مدت باعث ایجاد نگرانی های شد این سیاست ها به قدری افراطی بوده که بر میزان  نیروی کار  فعال وپویا تاثیر نامطلوب گذاشته تاجایی که به گفته کارشناسان اگر همین روند ادامه یابد در آینده ای نزدیک با کمبود نیروی جوان و انبوهی از جمعیت سال خورده مواجه خواهیم شد.

مقام معظم رهبری با درایت و تیزبینی این مساله را بارها به مسؤولان تذکر داده اند و در سخنان خود لزوم برنامه ريزي مناسب براي حل اين مساله و پيشگيري از بحران سالمندي و پيري کشور هشدار داده اند.

با همه این تذکرات، این موضوع در برنامه های مسؤولان کمتر مورد توجه قرار می گیرد و طرح ها و برنامه های فرهنگ سازی افزایش جمعیت در حرف و طرح باقی مانده است.

برای بررسی بیشتر این موضوع با عظیم دارایی فاضلی،دکترای روان شناسی و عضو انجمن روان شناسان ایران گفتگوی تفصیلی داشته ایم که شرح آن در ذیل می آید:

** خبرافلاک:وضعیتی جمعیت کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

* دارایی فاضلی: متاسفانه وضعیت جمعیتی جامعه ما طبق آمار و ارقام یک حالت نزولی پیداکرده است و از لحاظ  رده سنی جوان ونوجوان طی چند سال آینده با بحران جدی روبه رومی شود.

 درچند سال گذشته فرهنگ غلطی درکشورما به نام فرهنگ تک فرزندوجود داشت همین فرهنگ تک فرزندی چنان با مردم آشناشد ومردم با آن خو گرفتند که هر خانواده ای سعی می کرد فقط یک فرزند داشته باشد.

درصورتی که همین فرهنگ غلط رابیگانگان وارد افکارما کردند که خود ماهم تشویق می کردیم که "فرزند کمتر- زندگی بهتر" امکانات بیشتر، آسایش بیشترو درنهایت می توانیم بچه خوبی به جامعه تحویل دهیم؛این فرهنگ غلط به گونه ای در کشور ما نهادینه شده است که نسلی امروز دوست ندارد یک فرزند بیشتر داشته باشد.

 

** خبرافلاک: با توجه به این که سیاست تک فرزندی از چندین سال قبل با تبلیغات فراوان در کشورپیاده سازی شد آیا ادامه این روند می تواند موجب پیری و کاهش جمعیت ایران شود؟

* دارایی فاضلی: نیروی انسانی هرکشوری ازنظرهوش، استعداد، نیروی نظامی حرف اول را می زند که اگر روند تک فرزندی در بین خانواده های ایرنی ادامه داشته باشد در آینده نه چندان دور جامعه ما با بحران کمبود نیروی انسانی جوان،فعال و پویا روبه رو می شود.

طبق آماری که داده اند اگر هر ایرانی دو یا سه بچه داشته باشد این بحران حل می شود اما اگر این دویا سه  بچه در خانواده ها نباشد شک نداشته باشید ما درآینده با بحران کاهش جمعیت رو به رو هستیم.

 وقتی فرهنگ تک فرزندی که الان در بین خانواده های ایرانی رواج دارد بیست سال دیگر نتایج آن را خواهیم دید، جامعه ما از جوان به سمت میانسالی و سپس به کهنسالی می رود.

مقام معظم رهبری بارها در رابطه با تغییر فرهنگ تک فرزندی تذکر داده اند ما باید این فرهنگ تک فرزندی را حذف کنیم که در آینده جامعه ما با پیری روبه رو نشود وهرکشوری که نیروی جوان وفعال نداشته باشد ومردمش پیر باشند ازلحاظ نظامی،حمله،تهدید و...راحت تر می توانند روی آن غلبه کنند وما باید مراقب باشیم.

 

** خبرافلاک: مهم ترین عواملی که در تغییر نگرش باور مردم تاثیر گذاشته است را بیان کنید؟

* دارایی فاضلی: گستره تبلیغاتی وسیعی که انجام داده اند مردم باورشان شد که تک فرزندی ایده آل است متاسفانه با انواع و اقسام تبلیغات و حتا انجام رایگان راه های پیشگیری از بچه دار شدن خانواده ها را ملزم به تک فرزندی کردند. برای مثال اگر خانمی سه تا بچه داشت با او صحبت می کردند و مجابش می کردند که بچه دار نشود.

 

** خبرافلاک: به نظر شما دستگاه ها و وزارت خانه های مرتبط با این موضوع تا چه حد می توانند در بهبود این شرایط تاثیر گذار باشند؟

* دارایی فاضلی: همه نهادها، دستگاه های اجرایی و ازجمله صداوسیما می توانند تاثیر گذارباشند هر چند که تلاش می کنند اما این کافی نیست وجواب نمی دهد وممکن است با بحران روبه رو شویم.

 اگر با بحران روبه رو شویم همین ایران عزیزی که الان در دنیا حرف برای گفتن دارد سی یا چهل سال دیگر با بحران جمعیت روبه رو می شود و جوان ندارد که در مقابل اینها بایستد وحرف برای گفتن داشته باشد.

مردم از نهاد ها مسؤولان الگو می گیرند اگر این فرهنگ در کشور اجرا شود ممکن است سال اول جواب ندهد ولی چند سال دیگر برای نسل بعدی جوابمی دهد.

 

** خبرافلاک: باتوجه به اینکه مقام معظم رهبری روی مسئله افزایش  جمعیت تاکید دارند به نظر شما مسوؤلان تا چه اندازه در این زمینه کار کرده اند؟

 * دارایی فاضلی: اگرما گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب باشیم که فصل الخطاب است می توانیم ازهمه بحران ها نجات پیدا کنیم ازجمله بحران کاهش جمعیت که واقعا یک بحران سخت است و اگر به همین گونه پیش برود در سال های آینده سختی این بحران خود را نشان می دهد.

اقداماتی انجام شده وقتی رهبری صحبت کردند مسؤولین قانون هایی را تصویب کردند وقانون هایی را هم برداشتند اما متاسفانه تا چند سال قبل قانون هایی بود که برای خانواده ای که بیش تر از سه  فرزند داشتند دفترچه بیمه به آن تعلق نمی گرفت و از خیلی امکانات دیگر هم محروم می شدند.

 

** خبرافلاک: چه راهکارهایی برای جلوگیری از روند پیر شدن جمعیت پیشنهاد می دهید؟

* دارایی فاضلی: باید آگاه سازی کنیم جوانان را تشویق کنیم امکانات دراختیارشان قرار دهیم وشرایط اقتصادی را فراهم کنیم،مسوؤلان برای بهبود وضعیت اشتغال جوانان تلاش کنند کسی از بچه بدش نمی آید ولی وقتی شرایط اقتصادی را می بینند که نمی توانند شرایط امرار معاش بچه را تامین کنند قید بچه دار شدن را می زنند.

 اگر مسؤولان شرایطی برای جوانان فراهم کنند شرایط اقتصادی را بهبود بخشند مردم نسبت به داشتن بچه بیش تر شوق و ذوق پیدا می کنند.

 

** خبرافلاک: به نظر شما رسانه ها در این زمینه تا چه حد می تواند تاثیر گذار باشد؟

* دارایی فاضلی: الان در هر کشوری  رسانه و تبلیغات جمعی آن کشور حرف اول را می زند مردم وقتی می بینند یک رسانه ملی تبلیغ کاری را انجام می دهد به آن سمت گرایش پیدا می کنند.

 رسانه به طور مستقیم روی افکارعمومی تاثیر می گذارد وقتی روی یک کاری با برنامه ریزی مداوم تبلیغ شود برای مثال به جای فرهنگ تک فرزندی فرهنگ چندفرزندی جایگزین شود مردم می توانند افکار وتفکراتشان را عوض کنند و هرخانواده دو تا سه بچه تربیت کند.

 رسانه  می تواند کمک دهنده و جهت دهنده باشد الان در کشورهای اروپایی و توسعه یافته تبلیغ می کنند که خانواده ها کمتر از سه تا بچه نداشته باشند.

صداو سیما برنامه هایی را تولید کنند و با حضور کارشناسان آسیب های تک فرزندی را بیان کنند اگر بتوانیم این را جز فرهنگ مان قرار دهیم مشکل حل می شود.

 مردم ما باید به این باور برسند که می توانند  سه بچه خوب تربیت کرد و تحول جامعه داد بزرگان دین ما مثل امام حسین (ع) چندتا بچه داشتند و خوب تربیت کرده اند  حتا پیامبر اکرم (صلی الله و علیه وآله) فرمودند: با یکدیگر ازدواج کنید و بر تعدادتان بیفزایید، همانا من به تعداد شما مباهات می‌کنم

می توانیم چندتا بچه داشته باشیم و از فقر و نداری هم نترسیم چرا که معتقدیم خداوند روزی دهنده است و هر آن کس دندان دهد نان هم می دهد.

  مسؤولان بایستی برنامه ریزی کنند که خانواده ها به سمت چند فرزندی تمایل پیدا کنند؛ اگرما می خواهیم ازاین بحران جداشویم باید مسؤولان،نهاد های فرهنگی،دولتی، صداوسیما دست به دست هم دهند تا این فرهنگ عوض شود.

انتهای پیام/

*نويسنده

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید