سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۲۳/مرداد/۱۳۹۴ - ۱۴:۴۰  ,  شناسه خبر: ۴۱۹۴۸

از سال 90 تا کنون با ارسال بیش از 30 خبر در سایت‌های خبری استان پی‌گیر مشکلات پشته جزایری هستیم که تا کنون هیچ یک از این مشکلات به طور عملیاتی رفع نشده است‌.

تشنگی؛ دهان پشته جزایری خرم‌آباد را خشکاند/ روستايي كه شهر است!

به گزارش سفيرافلاك مردم پشته جزایری بیش از 3 ماه است که از قطع مکرر آب رنج می‌برند‌، قطع مکرر آب در ماه مبارک رمضان و در لحظات سحر و افطار، قطع مکرر آب در ساعات اوج گرما تابستان، روستای پشته جزایری که هیچ بویي از روستا‌نشینی نبرده است و در آن خبری از مرغ‌، گوسفند، کشاورزی و مواردی که نشان‌دهنده روستا‌نشینی و زندگی عشایری باشد در آن باشد، وجود ندارد!

در این قسمت شهر که روستا محسوب می‌شود با توجه به چسبیدگی کامل آن به شهر (گلدشت شرقی) مردم کاملا زندگی شهر‌نشینی دارند، سال 1378 مخزن آبی با ظرفیت حداکثر 30 خانوار در پشته جزایری ساخته شد و با توجه به اینکه در آن زمان جمعیت این روستا کم‌تر 100 نفر بوده مشکل چندانی وجود نداشته است.

ولی امروزه با توجه به این که پشته جزایری چسبیده به شهر است ولی روستا محسوب می‌شود و در نتیجه با توجه به ممنوعیت زراعت در این نطقه زمین ساختمانی و تجاری قیمت بسیار پایین‌تری نسبن به شهر و گلدشت دارد از سال 87 تاکنون با رشد بسیار روز افزون جمعیت و ساخت و ساز روبه رو شده‌، به طوری که در سال 92 بیش از 300 پروانه ساختمانی صادر و در واقع دیگر این مخزن آب به هیچ وج جوابگوی جمعیت 900 خانواری این نقطه نمی‌باشد چرا که این مخزن برای حداکثر 30 خانوار ساخته شده است‌. با توجه به مکاتبات و پی‌گیری‌های مکرر صورت گرفته‌، در این زمینه مطالعات یک مخزن بزرگ که جواب‌گوی این حجم جمعیت باشد.

از طرف سازمان‌های مربوط انجام شده ولی تا کنون هیچ اقدام عملیاتی جهت رفع واقعی مشکل انجام نشده است‌. همچنین با توجه به این که چاه تامین آب شرب روستای پشته جزایری و روستای سراب یاس(جمعیت سراب یاس بیش از 2500 نفر است) مشترک می‌باشد و با توجه به نبوذ مخزن آب‌، موتور این چاه 24 ساعته روشن و در حال مکش است و همین امر باعث شده با توجه به نبود سیستم خنک کننده و همچنین روشن بودن موتور در 24 ساعت روز و شب‌، در بیش‌تر مواقع موتور آب دچار خرابی و سوختگی شود.

با توجه به اینکه فاضلاب پشته جزایری به صورت رها شده در بین کوچه ها و خیابان‌ها است، بیش‌تر مواقع با توجه به بد‌بویی و شکل نامناسب آن باعث درگیری و نزاع دست جمعی همسایگان و اهالی شده است و همین امر باعث ایجاد ناامنی در منطقه نيز شده است. علاوه بر آن باعث به وجود آمدن بیماری‌های پوستی در اين منطقه شده و با توجه به پی‌گیری‌های مکرر و مکاتبات مکرر صورت گرفته از طرف دهیاری روستا‌، کارشناسان محترم آب و فاظلاب روستایی استان و خرم‌آباد مسئله را بررسی کارشنایی کرده و با توجه به فاصله بسیار کم پشته جزایری با گلدشت شرقی و شیب خوب آن برای اتصال به آب و فاضلاب منطقه گلدشت هیچ گونه مشکل کارشناسی وجود ندارد و مردم نیز آمادگی کامل برای پرداخت هزینه انشعابات فاضلاب را دارند‌.

یک نکته بسیار مهم هم در این بین وجود دارد که گفتن آن خالی از لطف نیست: همه مسئولین می‌دانند که دیر پیوستن ماسور به جز محدوده شهری، باعث شده که امروزه ماسور به یک مشکل بزرگ برای شهر خرم‌آباد تبدیل شود مشکلاتی از قبیل ساخت و ساز‌های غیر مهندسی‌، عدم رعایت استاندارد‌ها در ایجاد کوچه خیابان و معابر و ساختمان‌ها و مواردی در خصوص‌، فضای سبز، فاضلاب و ... که همین عوامل باعثت ایجاد بار مالی بسیار سنگین برای دولت شده که البته روستایی ده‌محسن هم از این مسئله جدا نیست‌.

اکنون روستای پشته جزایری به شهر چسبيده و در حال توسعه سریع و کاملا غیر استاندارد است. اگر چه زحمات دهیاری پشته جزایری قابل تقدير است ولی با توجه به انبوه ساخت و ساز و مشکلاتی که هر روز به ان افزوده می‌شود‌، اگر 5 سال دیگر پشته جزایری را به جز محدوده شهری بیاورند مجددا بار مالی بسیار سنگینی برای اصلاح موارد غیر استاندارد به خرم‌آباد تحميل خواهد شد و این در حالی است که اگر همین امسال یا سال بعد پشته جزایری را جز محدوده شهری بیاورند قطعا با نظارت صحیح بار مالی بسیار سنگینی که نمونه آن را در ماسور شاهد هستیم را نخواهیم داشت و شاید بشود با الحاق روستاهای چسبیده به شهر به محدوده شهری‌، خرم‌آباد را به یک کلان‌شهر تبدیل کرد و از مزایای مالی خوب این مورد استفاده نمود.

مشکلات اعلام شده با مساعدت و همکاری استاندار محترم جناب آقای مهندس بازوند و همچنین پی‌گیری‌های و مساعدت دلسوزانه آقای خجسته‌پور فرماندار محترم خرم‌آباد، مدیر کل محترم امور روستایی استانداری‌، مدیرکل محترم بنیاد مسکن استان لرستان‌، مدیر بنیاد مسکن خرم‌آباد‌، مدیر کل محترم آب و فاضلاب روستایی استان‌، مدیر محترم آب و فاضلاب روستایی خرم‌آباد‌ و بخشدار مرکزی اين شهرستان قطعا مشکل آب شرب و فاضلاب پشته جزایری رفع گردد كه اين موضوع موجب رضایت‌مندی بیش‌تر مردم از دولت محترم تدبیر و امید خواهد شد.

نویسنده: حامد نصیری

*نويسنده

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید