سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۳/مهر/۱۳۹۴ - ۱۷:۱۰  ,  شناسه خبر: ۴۲۷۳۸
امام جمعه شهرستان چگنی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در پی فاجعه دیروز مکه:

امام جمعه شهرستان چگنی با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب در پی فاجعه دیروز مکه، گفت: مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده نباید از نظر دور بماند.

مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده نباید از نظر دور بماند

به گزارش سفيرافلاك به نقل از خبر چگنی، حجت الاسلام والمسلمین "حسین زاده آملی" امام جمعه شهرستان چگنی در نماز جمعه این هفته بیان کرد: هنگامی که آیه « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ»(سوره آل عمران آیه 102)نازل شد خداوند در خطاب به مومنین می فرماید: حق تقوا را بجا آورید بی تردید حق تقوا کار آسانی نیست امام معصوم یا تالی تلو معصوم را می طلبد تا بتوانند حق تقوا را به معنی کامل انجام دهد، این آیه مومنین را نگران کرد که شاید نتوانند حق تقوا را بجا آورند و در پیشگاه خداوندچه جوابی دهند، خداوند برای اینکه مومنین مایوس نشوند آیه دیگری را نازل کرد و فرمودند:« فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ»(سوره التعابن آیه 16)تقوا را رعایت کنید به هر میزانی که می توانید و به هر صورت انسان می تواند خیلی از وقت ها گناه نکند می تواند در خیلی از مکان ها مرتکب معصیت نشود.  ولذا خداوند در خطاب به مومنین فرمودند: تقوا را به میزان استطاعت می خواهد و خداوند نمی خواهد شما را به سختی و دشواری بیندازد ، به هر میزانی که انسان گناه نکند. انشاء الله جزء متقین خواهد بود.

امام جمعه شهرستان چگنی خطبه اول  را درباره حسن عاقبت آغاز کرد و گفت:   در ادامه بحث حسن عاقبت  که خدمتتان عرض کردم تنها چیزی که پس از مرگ با انسان می ماند عمل خوب یا بد انسان است و در عالم برزخ به هر مقدار که طول بکشد با این اعمال خواهد بود و در عالم قیامت هم با همین عمل محشور خواهد شد. نکته ای که در این هفته به آن اشاره خواهم داشت این است که بر اساس روایاتی که ما داریم با مرگ انسان پرونده او نیز بسته می شود، یعنی دو فرشته ای که مامور اعمال به نام های رقیب و عتید هستند پرونده انسان را می بندند و این تعبیر در کلام نورانی پیامبر اعظم هست که می فرمایند: "اذا مات الانسان انقطع عملهُ، هر انسان با مرگش پرونده اش بسته می شود " و در روایت دیگر دارد" اذا مات المومن انقطع عملهُ ، حتی انسان مومن هم با مرگش پرونده اش بسته خواهد شد " اما در روایاتی گروه هایی استثناء شده اند انسان می تواند با عملش در زمان حیات کاری کند که تا دامنه قیامت پرونده اش باز باشد.

وی افزود:  در حدیثی پیامبر اسلام (ص)چهار دسته و در روایت دیگری سه دسته و در روایتی دیگر شش گروه را استثناء فرمودند که پرونده آنها باز می ماند. اولین گروهی که پیامبر به آن اشاره دارد: " رجالٌ ترک ولداً صالحا یدعوا له " و در روایتی دیگر دارد "یستغفر له" ، اگر انسان در زندگی فرزند صالحی را تربیت کند در اعمال صالح آنها پدر و مادر شریک هستند. ارزش دارد انسان تمام توانش را بکار گیرد تا اولادی صالح داشته باشد . و به همین میزان هم اگر فرزند انسان ناخلف باشد بدن والدینش در قبر خواهد لرزید، اگر فرزند صالح باشد والدین در قبر هم شادمان خواهند بود. امام جمعه شهرستان چگنی ادامه داد: در حدیث دارد حضرت عیسی ابن مریم در حال عبور  از گورستانی بودند مشاهده کردند صاحب قبری را عذاب می کنند و از آنجا عبور کرد در یک سال بعد که از آنجا می گذشت دید عذاب آن قبر برداشته شده است، به خداوند عرض کرد حکمتش چیست ، خطاب شد:«عیسی، این فرد فرزند صالحی داشت که دو کار مثبت انجام داد یکی این که را هی را که مردم از آن عبور می کردند اصلاح کرد و دیگر این که یتیمی را پناه داد، که خداوند به این خاطرعذاب را از این فرد برداشت » و بر این اساس تا دامنه قیامت عمل خوب نسل انسان تاثیر گذار خواهد بود.

 وی گفت: دسته دوم، پیامبر فرمودند : " فرجل علماً العلم فاجروها اجری فیه" اگر یک عالم دین و یک معلم به تقوا و بنیه ایمانی شاگردانش توجه کند و ایمان و معاد آنها را اصلاح کند خداوند پرونده این معلم را باز نگه می دارد و در قبر برای او اجر قرار می دهد و هر کار خوبی که شاکردان انجام دهند معلم هم شریک خواهد بود.

امیدوارم خداوند به ماهم چنین توفیقی عنایت فرمایند.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسین زاده آملی خطبه دوم  را با چند مناسبت آغاز و بیان کرد: مطلب اول : پیام رهبرمعظم انقلاب درپی فاجعه مصیبت بار درسرزمینمناو سه روز عزای عمومی در سراسرکشور: رهبر انقلاب در پی فاجعه دیروز مکه در پیامی ضمن تسلیت به بازماندگان و عزاداران در سراسر جهان اسلام، سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کردندفرمودند : دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین خود را در این حادثه‌ تلخ پذیرفته و به لوازم آن به قاعده‌ حق و انصاف عمل کند. مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده نباید از نظر دور بماند.

وی یادآور شد: مناسبت اول : 31 شهریور سالروز آغازجنگ تحمیلی وآغاز هفته دفاع مقدس است این روز  به همه رزمندگان وایثارگران وخانواده های معظم شهداء تبریک وتهنیت عرض می کنم .

امام جمعه شهرستان چگنی تصریح کرد: روزهاى آخر شهریور و اول مهر ماه همه ساله یادآور یکى از تجربه‌هاى بزرگ و بسیار پرارزش تاریخ ملت ما ست. جنگ ایران و عراق یک جنگ معمولى نبود، جنگ دو ارتش یا دو کشور با هم نبود؛ جنگ یک کشور در مقابل عمده قواى نظامى و پشتیبانی‌هاى نظامى جهان بود. تمام قدرت نظامى و سیاسى امریکا پشت سرِ رژیم بعثى عراق ایستاد. این جنگ هشت ساله و این دفاع مقدّس، از بزرگ‌ترین افتخارات ملت ایران بود.  این جنگ آن‏قدر حرف گفتنى دارد که اگر دهها سال هنرمندان ما و افراد خوش‌ذوق و با ابتکار بنشینند و در جزء جزء آن کار کنند، باز هم حرف‌هاى گفتنى خواهند داشت.پ

 

وی با اشاره به مناسبت بعدی گفت: مناسبت دوم : پنجم مهرسالروزشکست حصرآبادان درعملیات ثامن الائمه (ع) است .  پنجم مهر ماه مصادف با سالروز شکست حصر آبادان است؛ روزی که رزمندگان اسلام ، پیرو فرمان تاریخی امام (ره) که فرمودند «حصر آبادان باید شکسته شود» با تلاش و ایمان توانستند، آبادان را از چنگال نیروهای بعثی در آورند.

امام جمعه شهرستان چگنی یادآور شد: عملیات ثامن الائمه(ع): یکی از عملیات‌های مهم در طی جنگ ایران و عراق است که با رمز نصر من الله و فتح قریب ،در تاریخ ۵ مهر ۱۳۶۰ به فرماندهی مشترک سپاه و ارتش انجام شد و منجر به شکسته شدن حصر آبادان شد.

وی ادامه داد مناسبت سوم:  هفتم مهرولادت امام علی النقی (ع) وروز آتش نشانی است .

در روز 7 مهر 1359 وقتی که دشمن بعثی به پالایشگاه آبادان حمله هوایی کرد، آتش نشانان منطقه و شهر های اطراف برای مهار آتش به پالایشگاه رفتند که در حین عملیات خاموش کردن آتش ، مجدداً هواپیماهای صدام  اقدام به بمباران پالایشگاه می کنند که منجر به شهادت تعداد زیادی از آتش نشانان می شود.این روز یادآورد حماسه آفرینی ها و از خود گذشتگی های آتش نشانان میهن اسلامی در عرصه دفاع مقدس نامگذاری شده است.

*نويسنده

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید