سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۲۰/مهر/۱۳۹۴ - ۰۹:۰۱  ,  شناسه خبر: ۴۳۱۰۱

آیا تا به حال با خود فکر کرده‌ایم که چه امری مهم‌ترین عامل در قبولی اعمال و کارهای نیک ما در پیشگاه خداوند متعال است؟ متن زیر به این پرسش مهم بر طبق آیات و روایات پاسخ داده است.

مهم‌ترین عامل قبولی عمل چیست

به گزارش سفيرافلاك و به نقل از لرسو در آیه ی 139 سوره ی بقره آمده است «قُلْ أَتُحَآجُّونَنَا فِی اللَّهِ وَ هُوَ رَبُّنَا وَ رَبُّکُم وَلَنَآ أَعْمَلُنَا وَ لَکُمْ أَعْمَلُکُمْ وَ نَحْنُ لَهُ مُخْلِصونَ‏»

ترجمه: (ای پیامبر! به اهل کتاب) بگو: آیا درباره‏ی خداوند با ما مجادله می‏کنید، در حالی که او پروردگار ما و شماست و اعمال ما برای ما و اعمال شما از آنِ شماست و ما برای او خالصانه عبادت می‏کنیم.

آیا تا به حال با خود فکر کرده‌ایم که چه امری مهم‌ترین عامل در قبولی اعمال و کارهای نیک ما در پیشگاه خداوند متعال است؟

در زیر با استفاده از آیات و روایات، به تشریح این موضوع می‌پردازیم.

«اخلاص» مهم‌ترین عامل در قبولی اعمال ما است؛ اخلاص به معنای خالص كردن، پاك کردن و سالم گذاشتن از آمیختگی است.

واژه اخلاص در قرآن به كار نرفته، ولی مشتقات آن ۳۱ بار در قرآن آمده است كه با صراحت موضوع اخلاص را مطرح می كند.

اخلاص در جای دیگری به معنای پاک کردن چیزی از هرچه که غیر از آن باشد.

این کلمه در قرآن بدین معناست که بنده چیزی یا کسی را در بندگی خدا شریک قرار ندهد و پرستش و خضوع او فقط برای جلب رضایت خدا باشد.

در آیه 110 سوره‌ی کهف آمده است: پس هر کس که به لقای پروردگارش امید دارد، باید عمل شایسته انجام دهد و هیچ کس را در عبادت پروردگارش شریک نکند.

در قرآن و روایات اهل بیت(ع) تأکید زیادی بر اخلاص در عبادت شده است به گونه‌ای که آن را مهم‌ترین عامل قبول عمل ذکر کرده‌اند.

از امام صادق(ع) روایت شده است: «پروردگار شما مهربان است و عمل کم را قبول می کند. بنده‌ی خداوند دو رکعت نماز را فقط برای رضای خدا می خواند و خدا او را به خاطر همان دو رکعت داخل بهشت می‌کند.»

از طرف دیگر، توجه به به رضایت و خوشامد غیر خدا را بزرگترین عامل نابودی عمل ذکر کرده‌اند.

چنان که از پیامبر اکرم(ص) روایت شده است: پروردگارتان فرموده: من شریک خوبی هستم. هرکس که در کارش احدی از مخلوقات مرا با من شریک قرار دهد، همه‌ی آن کار را برای آن شریک قرار می‌دهم، زیرا من هیچ عملی را قبول نمی‌کنم مگر آنکه برای من خالص و پاک شده باشد.

محل مورد بحث، در اخلاص نیت شخص است که آن هم ناشی از اعتقادت او است.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در این ارتباط می‌گوید: قبولی اعمال در گرو اخلاص است اگر کسی با اخلاص کار نکند عمل او قبول نمی‌شود؛ هم چنین حدیث داریم آدم مخلص زودتر به آروزهایش می‌رسد؛ اگر کسی نیتش خدا باشد زودتر به هدف‌هایش می‌رسد.

انتهای پیام/

منابع:

قرآن کریم

تفسیرنمونه

*نويسنده

مطالب مرتبط:
برچسب ها: عمل اخلاص 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید