سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۱۵/فروردین/۱۳۹۵ - ۰۹:۳۰  ,  شناسه خبر: ۴۶۶۸۶
مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری لرستان در گفت وگو با سفیرافلاک:

مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری لرستان گفت: متاسفانه طبق شواهد، از بدو ورود دولت جدید، ساختار نظام مهندسی در حال خروج از حالت صنفی‎ست و این عمل نشات گرفته از یک دید سیاسی می‎باشد.

وزارت راه و شهرسازی به دنبال سلب اختیارات نظام مهندسی است/واگذاری اختیار نظارت بر ساخت و سازها به دولت

"احسان کرمرضاپور"؛ مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری استان لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار سفيرافلاك گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی باید به سمتی پیش رفت تا کارها به مردم واگذار شود که یکی از شاخص‎های آن واگذاری خدمات دولتی به مردم است.

وی افزود: یکی از نهادهایی که خدمات فنی در آن انجام می‎شود نظام مهندسی ساختمان، پزشکی، پرستاری، مهندسی معدن، دفترخانه‎های رسمی و ... است که خدمات دولتی را در راستای تحصیلات و توانمندی به قشر مردمی متخصص و مرتبط واگذار می ‏کند.

کرمرضاپور اظهار کرد: هر زمان، خدماتی به مردم واگذار شده به بهترین شکل به اجرا رسیده است، در حالیکه یک پروژه توسط یک سازمان با تعداد نفرات بالا انجام می‎شود در صورت واگذاری به قشر متخصص مردمی، با تعداد نفرات، هزینه و زمان کمتر به پایان می رسد. در اینصورت بار مالی دولت نیز کاهش پیدا می‎کند.

مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری لرستان با بیان این مطلب که قانون نظام مهندسی دارای مصوبه مجلس است، گفت: نظام مهندسی خرم‎آباد 7800 عضو دارد. این افراد در آزمون‎های نظارت و طراحی، پس از کسب امتیاز مورد قبول، مجوز می‎گیرند تا پروانه اشتغال با مهر نظارت، طراحی و یا هر دو را دریافت و در قالب دفترهای فنی مهندسی یا حقوقی فعالیت کنند. بدین ترتیب که ناظر موظف است در مراحل مختلف، از کار ساختمانی بازدید کند و در صورت تایید ناظر، پروانه کار صادر می‎شود.

وی افزود: متاسفانه طبق شواهد، از بدو ورودِ دولت جدید، ساختار نظام مهندسی در حال خروج از حالت صنفی‎ست و این عمل نشات‎گرفته از یک دید سیاسی می‎باشد.

مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران لرستان به انتخابات نظام مهندسی در کشور اشاره کرد و گفت: در انتخابات نظام مهندسی اخیر، طبق دستورالعمل جدید وزیر راه و شهرسازی، اجازه کاندیدا شدن به برخی اقشار داده نشد. –البته این دست امور به‌علت خلاء‎های قانونی می‌باشد که در قانون نظام مهندسی موجود است_ یکی از این موارد، شاغلین استانداری‎ها و شهرداری‎ها بود که علت آن ذینفع بودن این اقشاد ذکر شد.

کرمرضاپور عنوان کرد: این قبیل دستورات باید در قالب قانون مصوب شود و نه با یک دستورالعمل از طرف وزیر خدای ناکرده سلیقه‎ای عمل شود.

وی گفت:  زمان ثبت‎نام کاندیداها، گروهی به‎نام هیات اجرایی که زیرمجموعه مدیرکل مسکن و شهرسازی هر استان است انتخاب می‎شوند. اگر بخواهیم با انتخابات مجلس مقایسه کنیم مجلس یک هیات نظارت دارد و یک هیات اجرایی. در انتخابات نظام مهندسی، رییس مسکن و شهرسازی هیات اجرایی را  انتخاب می کند و از طرف دیگر هیات نظارت هم خودشان هستند یعنی مجری و ناظر یک نفر است. این خلاء قانونی از قبل وجود داشته، در حال حاضر نیز وجود دارد و تشدید نیز شده است.

کرمرضاپور افزود: از طرفی بعد از اتمام مهلت ثبت‎نام و در زمان تایید صلاحیت‎ها یعنی یک روز مانده به اعلان نتایج تایید صلاحیت‎ها، با حذف شدن تعداد زیادی از افراد به‎علت دستورالعمل جدید وزیر و کاهش مشارکت، در یک اقدامِ بی‎سابقه وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد مهلت ثبت‎نام تمدید می‎شود و به این ترتیب اکثریت کاندیداهای خرم‎آباد علیرغم ردصلاحیت شدن از طرف هیات اجرایی و علیرغم وجود تخلف در پرونده ایشان مانند اشکال در پرونده اشتغال یا اشکال در مدرک تحصیلی، تایید صلاحیت شدند آنهم صرفا به این دلیل که آمار مشارکت بالا برود.

انتخابات الکترونیکی نظام مهندسی را یک پیش‏ درآمد برای انتخابات مجلس می‎دانستیم

مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری لرستان گفت: دولت اصرار داشت انتخابات مجلس شورای اسلامی الکترونیکی برگزار شود. ما انتخابات نظام مهندسی را یک پیش‏ درآمد برای انتخابات مجلس می‎دانستیم. اگر توانایی دریافت رای 250 هزار مهندس در کشور  به صورت الکترونیکی و اعلام نتیجه وجود داشته باشد پس امکان جمع‎آوری رای میلیونی هم وجود دارد.

وی با اشاره به شرکت 2500 مهندس از 7500 مهندس در لرستان، افزود: در این دوره برگزاری انتخابات الکترونیکی به عهده یک شرکت گذاشته شد به اینصورت که یک فیش با یک کد به فرد مراجعه‎کننده تعلق می‌گرفت. با این کد رای خود را ثبت می‎کرد و پرینت آنرا گرفته و به صندوق می‎انداخت.

سیستم رای گیری الکترونیکی تا ساعت 10 و سی دقیقه صبح در سراسر کشور قطع بود

کرمرضاپور گفت: متاسفانه با روال فوق این سیستم رای‎گیری تا ساعت 10 و سی دقیقه صبح در سراسر کشور قطع بود و در بسیاری از استان‎ها اخلال بیشتری رخ داد. یعنی این سیستم قادر نبود رای 250 هزار نفر را الکترونیکی جمع‎آوری کند حال چگونه امکان دریافت رای میلیون‎ها نفر وجود دارد در صورتی‎که با چنین اختلالاتی امکان ایجاد ناآرامی‎های اجتماعی وجود دارد.

مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری لرستان با اعلام نظر موافق جامعه مهندسین با برگزاری الکترونیکی انتخابات عنوان کرد: جامعه مهندسین با برگزاری انتخابات الکترونیکی موافق است اما در صورت برگزاری صحیح و بدون نقص.

کرمرضاپور همچنین به دوخواسته بسیج مهندسین استان لرستان اشاره کرد و گفت: پیش از انتخابات، بسیج مهندسین استان از استاندار و مدیرکل راه و شهرسازی درخواست کرد تا آراء صندوق‎ها شمارش و با رای الکترونیکی مقایسه شود. در صورت یکسان بودن نتایج، آراء تایید شوند و دوم اینکه از هرکدام از 3 ائتلافی که در لرستان وجود دارد یک نماینده سر صندوق‎های رای گیری حضور داشته باشد.

وی افزود: البته در صورت عدم وجود این شرایط نمی‎توان یک انتخابات را صحیح خواند زیرا اگر هیات اجرایی و نظارت توسط برگزارکننده تعیین شوند، صلاحیت‎ها نیز توسط برگزار کننده بررسی شود، هیچ نماینده‎ای از ائتلاف‌ها سر صندوق های رای گیری نباشد و در نهایت آراء کاغذی نیز شمرده نشوند -که این یک نقص قانونی است زیرا شمارش آراء کاغذی را منوط به اعتراض نفرات بعدی کرده‎اند- چگونه می‎توانیم یک انتخابات را صحیح بدانیم.

وزارت راه و شهرسازی به دنبال سلب اختیارات نظام مهندسی است

مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری لرستان با ابراز تاسف از اقدامات وزیر راه و شهرسازی در رابطه با نظام مهندسی اظهار کرد: وزیر راه و شهرسازی به همین هم قانع نشده و وزارت‎خانه به سمتی پیش می‌رود که در پیش‎نویس جدید مقررات ملی مبحث دوم، اختیارات از نظام مهندسی گرفته شود و طبق آخرین شنیده‎ها بر اساس تفاهم‎نامه‎ای مابین مسکن و شهرسازی تهران با شهرداری تهران، مقرر شده است در حیطه ساخت و سازها نظام مهندسی دخالت نکند.  

کرمرضاپور تصریح کرد: اگر نظام مهندسی در حوزه ساخت و ساز وارد نشود عملا دیگر وجود نخواهد داشت زیرا ماهیت نظام مهندسی بر اساس دخالت در ساخت و سازهاست.

به جای رفع نواقص می خواهند صورت مسئله را پاک کنند

وی افزود: به جای برگزاری انتخابات واقعی در نظام مهندسی، عدم دخالت مسئولین راه شهرسازی استان و وزارت مربوطه و افزایش نظارتی که موجب ورود افراد سالم و صالح شوند می‎خواهند، صورت‏ مسئله را پاک کنند. مطمئنا معضلات و مشکلاتی در ساختار نظام مهندسی هست که باید از راه قانونی مرتفع شود.

کرمرضاپور بیان کرد: به‎عنوان نمونه برای رفع برخی مشکلات و نواقص پیشنهاد شده بود که سامانه نظارتی بین معاونت عمرانی، راه و شهرسازی، شهرداری و نظام مهندسی وجود داشته باشد که وضعیت پرونده‎های ساختمانی به‎صورت آنلاین رصد شوند. بطور مثال علیرغم وجود یک سامانه در نظام مهندسی سهمیه‎های نظارت رعایت نشده و منجر به اعتراضاتی شده است که در صورت ایجاد یک سامانه نظارتی، دیگر شاهد این قبیل مشکلات نیستیم.

وی گفت: واگذاری نظارت ساخت و سازها به شهرداری یعنی گرفتن کار از مردم و واگذاری به دولت. در حالیکه بزرگترین مشکل ما عدم اشتغال قشر تحصیلکرده می‎باشد و بطور مثال از 2500 مهندس پروانه‎دار در استان لرستان حدود 800 مهندس صرفا از این راه کسب درآمد می‎کنند.

مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران لرستان عنوان کرد: از طریق راه قانونی می‎توانستند به کارمندان و حقوق‎بگیرانِ دولت پروانه اشتغال ندهند زیرا دادنِ پروانه اشتغال به فردی که خود شاغل دولت است منافات دارد و تنها به مهندسینی که به صورت آزاد به این کار اشتغال دارند پروانه تعلق گیرد.

کرمرضاپور سلب اختیار نظارت از نظام مهندسی را آسیب جدی به ساخت و ساز کشور خواند و گفت: با این سلب اختیار از نظام مهندسی، نظارت از حالت صنفی درآمده و دوباره دولتی می‎شود که البته امیدواریم این شنیده‎ها صحت نداشته باشد.

فاطمه سپهوند

انتهای پیام/

*خبرنگار :

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
مهندس ساختمان
|
|
۰۶:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۹
0
0
دفاتر حقوقی به اصطلاح مهندسی سهمیه 50 تا 100 تا مهندس را با پرداخت مبلغی ناچیز خریداری می کنند و چون دفاتر حقوقی هستند تقریبا این سهمیه دو برابر می شود و کل مسولیت 50 تا 100 مهندس را یک گروه حدودا 5 نفری انجام می دهند متاسفانه امضاء فروشی که دلیلش وجود همین دفاتر حقوقی هست یک فساد جدی و جدا کردن مهندسان از حرفه ساخت و ساز است که ضرر و زیان آن مسلما به آحاد مردم بر می گردد و دیگر پس از مدتی مهندسان از همکاری در ساخت و ساز حذف می شوند خواهشمندیم مسولین اولا نسبت به حذف کلیه دفاتر حقوقی به اصطلاح مهندسی اقدامات لازم را انجام داده و روند ساخت و ساز را به مهندسان ساختمان واگذار نمایند با تشکر

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید