سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۱۷/فروردین/۱۳۹۵ - ۱۰:۳۵  ,  شناسه خبر: ۴۶۷۶۷
گزارش از روستایی که اهالی آن کوچ کرده اند؛

روستای توی چاه از روستاهای بخش ویسیان شهرستان چگنی است که چند سالیست خالی از سکنه شده است و مسئولین این شهرستان برای بازگرداندن اهالی این روستا در حال تلاش هستند.

روستایی خالی از زندگی؛ تلاش برای جان دادن به "توی چاه"

به گزارش سفيرافلاك به نقل از  خبر چگنی، روستاها در سطح کشور از اهمیت ویژه ای برخوردارند. ريشه مشكلاتی مانند گسترش سریع شهرها و بيكاري فزاينده، به روستاهاباز می گردد.

يکي از اهداف کلان توسعه در کشور ما، کاهش بيکاري و توسعه فعاليت هاي شغلي است. توسعه و عمران روستايي در چند دهه اخير همواره يکي از دغدغه هاي اصلي توسعه در کشور بوده است.

فراهم آوردن امکانات اولیه روستاها می تواند از کوچ مردم از آنها جلوگیری کرده و در اقتصاد کشور تاثیرات بسزایی داشته باشد.

روستاها خود قطب تولیدات کشاورزی و دامی هستند. در هر روستایی بنابر موقعیت جغرافیایی فعالیتهای کشاورزی و یا دامی انجام می شود که خود گرداننده چرخ اقتصاد خانوار و کشور است.

متاسفانه در برخی از روستاها به دلیل نبود امکانات اولیه اهالی آنها مجبور به کوچ و ترک روستا شده و خود از تولید کننده به مصرف کننده تبدیل می شوند و این خود صدماتی را به اقتصاد خانوار و کشور وارد می کند.

روستای توی چاه از روستاهای بخش ویسیان شهرستان چگنی است که چند سالیست خالی از سکنه شده است.

"صالح کشوری" بخشدار ویسیان در گفتگو با خبرنگار خبر چگنی، به روستای توی اشاره کرد و اظهار داشت: روستای توی چاه که در سالهای گذشته 50 خانوار سکنه داشته امروزه خالی از سکنه شده است.

وی افزود: اهالی این روستا به دلیل کمبود خدمات رفاهی از جمله آب، برق و سایر نیازهای اولیه این روستا را ترک کرده اند.

بخشدار ویسیان به پیگیریهای انجام شده برای حل مشکلات اهالی این روستا و بازگشت آنها به روستا اشاره کرد و گفت: با نشستی که با بزرگان این روستا داشته ایم در پاسخ مطالبه اهالی این روستا مبنی بر مشکلاتی که آنها را علیرغم میل باطنی خود وادار به کوچ کرده است،قول پیگیری حل مشکلات روستا را داده و با ملاقات حضوری با فرماندار شهرستان چگنی پس از طرح این موضوع و مزایای ایجاد خدمات در روستا، فرماندار قول حمایت و پیگیری حل مشکلات این روستا را داد.

کشوری اضافه کرد: با پیگیریهای انجام شده بیش از 10 خانوار به روستای توی چاه بازگشته اند و حدود 12 خانوار دیگر نیز آماده بازگشت به این روستا هستند.

وی یادآور شد: روستای توی چاه واقع در بخش ویسیان و منطقه فلاوند در حدود 10 کیلومتری جنوب شرقی شهر ویسیان و در دامنه های هشتادپهلو  با طبیعتی جنگلی قرار دارد که مستعد برای دامپروری است.

این چنین تصمیماتی در جهت تهیه امکانات اولیه روستاها که منجر به بازگشت اهالی آنها به روستاهایشان می شود به طور حتم در اقتصاد شهرستان نیز تاثیرات بسیاری دارد.

از مسئولین انتظار می رود تا با پیگیریهای مشابه برای روستاهایی این چنینی که از سکنه خالی شده اند و یا در حال خالی شدن هستند، انگیزه را برای اهالی آنها برای بازگشت به روستاها ایجاد کنند.

انتهای پیام/

*خبرنگار :

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید