سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۲۱/فروردین/۱۳۹۵ - ۱۱:۳۷  ,  شناسه خبر: ۴۶۸۵۰

یکی از مشهودترین ضعف هایی که در ادوار گذشته شورای اسلامی شهرهای استان لرستان به وضوح قابل مشاهده و ملموس بود عدم حضور چهره های نو اندیش و جوان در مجموعه شورا و شهرداری بود.

انتخابات شوراها و نگاه طایفه ای

به گزارش سفيرافلاك  قبل از شروع  این مطلب به استحضار می رسانم این تحلیل حاصل بیان دیدگاه شخصی اینجانب می باشد که در آن هیچ فرد ، گروه ، حزب ، طایفه و بطور کلی شخص خاصی از اعضای  محترم شورای اسلامی استان شهر و روستای استان لرستان در ادوار گذشته و حال مد نظر اینجانب نمی باشد.نکته دیگر اینکه نقدهايی که درباره انتخاب شوراها شده مربوطه به یک دوره خاص نمی باشد ، ضمن اینکه در ابتدا از خدمات ارزشمند و زحمات کلیه اعضای محترم شورای اسلامی شهر و روستا و همچنین شهرداران گذشته و حال استان لرستان که مطمئناً با وجود مشکلات فراوان زحمات زیادی را این راستا متحمل شده اند تشکر وقدردانی مي نمایم.

 در جوامع دموکراتیک مردم از طریق مطالعه و تحقیق دست به انتخاب نماینده می زنند. اصولاَ در این جوامع میزان مشارکت مردم در انتخابات پایین است و در بسیاری از کشورهای پیشرفته گاهاَ میزان مشارکت زیر 50 درصد است.اما این مشارکت حداقلی منجر به آسیب زدن به سیاست، اقتصاد و سایر جنبه های زندگی این کشورها نشده است. چرا که همین میزان افرادی که در انتخابات شرکت می کنند بر مبنای تفکر، تعقل، تحقیق و مطالعه دست به انتخاب می زنند و با این عمل کم کاری و بی تفاوتی دیگران را جبران می نمایند.سیستم حزبی نیز به مردم این کشورها کمک می کند تا انتخابی منطقی داشته باشند، چرا که این مسئله باعث می شود تا آنها به حزب و برنامه رای دهند نه به شخص، بنابراین نمایندگان نه تنها از طرف اذهان عمومی و رسانه ها تحت نظر هستند، بلکه منافع حزبی آنها ایجاب می کند تا با فعالیت ها و اقدامات خود مانع از کاهش اعتماد مردم به حزب خود و در نتیجه مورد بازخواست قرار گرفتن توسط سران حزب خود شوند.

اما در کشور ما میزان مشارکت مردم در انتخابات بالاست و میانگین حضور مردم در انتخابات همواره بالای 50 درصد بوده است که این مسئله نشان دهنده علاقه مردم به مشارکت سیاسی و نقش آفرینی برای آینده شهر و کشور می باشد. این مسئله در استان ها و شهرهایی که فرهنگ انتخاباتی مردم مبتنی بر ایل و طایفه است بیشتر بوده و ما شاهد این مسئله هستیم که بیشترین میزان مشارکت در کل کشور متعلق به استانهای دارای فرهنگ قومی و قبیله ای است. اما متاسفانه این کمیت بالا به معنای کیفیت بالا در انتخاب نیست و ما شاهد غلبه نگرش های قومی،طایفه ای و خویشاوندی بر نوع انتخاب مردم هستیم.

در عصر امروزی که فرهنگ مقوله اول آن است معظلی به نام نگاه قومی و قبیله ای دامن گیر استان لرستان  شده است. متأسفانه نگاه طایفه ای و قومی یکی از مهم ترین و اساسی ترین معیار در انتخابات و بالاخص انتخاب اعضای شورای اسلامی بوده است. تفکرغلط و نابجایی که نه تنها هیچ کمکی به توسعه وعمران شهری نکرده است ، بلکه ضربات جبران ناپذیری وارد کرده است. نگاه طایفه ای و در نتیجه آن انتخاب شهردار طایفه ای بدون هیچ فن و تخصصی و حتی بدون هیچ گونه سابقه و توان مدیریتی اصلی ترین معظل شورا و شهرداری در این استان بوده است که برای ریشه کن کردن این فرهنگ ناصحیح و غلط تلاش گسترده ای از طرف نخبگان و سیاسیون در جهت از بین بردن فرهنگ انتخاب شورای طایفه ای و رواج شایسته سالاری لازم و ضروری است.

 تازمانی که شهروند منتظر معرفی کاندید از طرف طایفه، قوم و ایل وتبار خود است ما نمی توانیم شاهد رشد و شکوفایی شهر خودباشیم چرا که انتخاب فامیلی و طایفه ای در مقابل شایسته سالاری قرارمی گیرد و در نتیجه باعث حضور افرادی ضعیف و ناتوان در شورا و نهایتا درشهرداری می شود، بنابراین مردم باید در انتخاب شورا از نگاه طایفه ای و قومی خارج شده و به کسانی رأی دهند که توانایی اداره شهر در ابعاد مخلتف فرهنگی- اجتماعی، عمرانی و مدیریتی راداشته باشند. هرچند این امیدواری در انتخابات آینده شورا احساس می شود.

یکی از مهمترین مشکلات لاعلاج انتخابات شوراها در استان لرستان تعصبات قومی وقبیله ای است.انتخاب حق مردم است اما متاسفانه اکثراً این حق را در جهت نگرش قومی وقبیله قربانی میکنیم . کاندیدایی که از طریق تعصبات گوناگون وارد شورای شهر شود، ناچاراً  باید از منافع قوم و قبیله اش دفاع کند. چون خود را وامدار قوم وقبیله اش می داند . لذا بجای اندیشیدن درباره منافع و مشکلات شهر، بیشتر به فکر تأ مین منافع طایفه خود می باشد.

 مشکلات هر شهر در سه حوزه می باشد:1- حوزه مهندسی و عمرانی 2- حوزه فرهنگی اجتماعی 3- حوزه بر نامه ریزی و عملیاتی .

یک کاندید شورا اول باید توانمندی های خودش را برای کار در یکی از این حوزه ها بسنجد بعد به عنوان نامزد درانتخابات شرکت نماید. حال اگر این کا ندیدا، در هیچ کدام از حوزه های نامبرده تخصصی نداشته باشد ،چه لزومی دارد که صرفاً به دلیل تعصبات قومی وقبیله ای وارد صحنه انتخابات شود.؟

باید ملاک و معیار انتخاب اعضا شورای شهر عوض شود، دوستی ،طایفه بازی، پول و هدایای مختلف،دعوت به تک رای دادن باید حذف شوند و مدیریت، تخصص،دانش و کارایی،تعهد و دلسوزی ،صداقت و درستی و خدمت و تلاش جایگزین انها شود.

یکی از مشهودترین ضعف هایی که در ادوار گذشته شورای اسلامی شهرهای استان لرستان به وضوح قابل مشاهده و ملموس بود عدم حضور چهره های نو اندیش و جوان در مجموعه شورا و شهرداری بود.

مردم ما باید توجه داشته باشند در انتخاب های آینده خود در شورای شهر به چهره های نواندیش و جوان که مظلومترین افراد در ساختار شورا در چند دوره گذشته بوده اند عنایت ویژه ای داشته باشند و مطمئناً نتیجه حضور جوانان می تواند تفاوت های قابل ملاحظه ای در فرهنگ و ساختار این شهر ایجاد نماید.

نویسنده: مجتبی پسند

 انتهای پیام/

*نويسنده

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید