سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۲۳/فروردین/۱۳۹۵ - ۰۹:۴۳  ,  شناسه خبر: ۴۶۹۰۵
در گفتگو با یک کارشناس اقتصادی عنوان شد؛

یک کارشناس اقتصادی در خصوص اقتصاد مقامتی گفت: اقتصاد مقاومتی بیان شده تجلی اقتصاد اسلامی و مبتنی بر خود مدیریتی است و وقت اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی فرا رسیده است.

اقتصاد مقاومتی تجلی اقتصاد اسلامی و مبتنی بر خود مدیریتی و است

به گزارش سفيرافلاك و به نقل از ازناخبر، مبحث اقتصاد مقاومتی از جمله موضوعاتی است که در سالیان اخیر همایش ها و کنفرانس های بسیاری را به خود اختصاص داده است اما سوالی که مطرح می شود آیا اصطلاح اقتصاد مقاومتی تنها مختص ایران است و چرا به میزان رضایت بخشی در این عرصه پیشرفت حاصل نشده است؟

برای این منظور با یک کارشناس اقتصادی و دانشجوی دکترای اقتصاد گفتگو کردیم، دکتر داود حسنی که اصالتا ازنایی است در این باره می گوید: با تامل به موضوعاتی که در مباحث اقتصاد مطرح شده، در می یابیم که حضور مردم در بخش واقعی اقتصاد و خروج شرکت های دولتی و شبه دولتی  که اتفاقا موضوع اصلی فعالیت آنها اقتصاد نیست، جهت حل مشکل اقتصاد کشورهای در حال توسعه ضروری می باشد.
وی در ادامه به بخش های خصوصی اشاره و خاطر نشان کرد: در بسیاری از کشورهای جهان ، بخش خصوصی واقعی عملکرد اقتصاد را در اختیار گرفته است و بنابراین در کشورهای مذکور، تحریم بی معنا است چرا که نه یک فرد بلکه یک ملت در حال داد و ستد و ایجاد دانش هستند و عملا نمی توان همه شریان های داد و ستد و دانش یک ملت را بست، لیکن مشخص می گردد که مباحث مطرح شده در اقتصاد مقاومتی الگویی اسلامی است که منطبق بر نظریات علمی و اقتصاد است.
 
حسنی در این خصوص افزود: از سویی اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی تنها زمانی رخ خواهد داد که نهادهای دولتی و شبه دولتی کمترین دخالت در اقتصاد را داشته باشند و البته زمانی هم که شبه دولتی ها جایگزین دولت شوند، به دلیل محدود بودن دایره عملکرد آنها نمی توان نتیجه دلخواه را بدست آورد.
این کارشناس اقتصادی گفت: در این بین خروج سریعتر شرکت های خصوصی از اقتصاد گام مهمی در این راستا است، همچنین دولت پس از برجام هدف توسعه اقتصادی را در پیش گرفته که ذات این مساله خوب است اما روش دولت در توسعه باید مبتنی بر اصل 44 قانون اساسی و رعایت حقوق برابر بین شرکت های دولتی و غیر دولتی باشد.
 
این دانشجوی دکترای اقتصاد در ادامه به نکته ای اشاره کرد و گفت: نکته مهم دیگر درباره اقتصاد مقاومتی اینکه نباید چشم همه به دولت باشد، اقتصاد مقاومتی زمانی شکل می گیرد که همه اعم از کارگر، کارفرما، دولت و سایرین دست به کار شوند.
 
وی در همین راستا افزود: البته تلاش دولت در جهت حل پرونده هسته ای و رفع تحریم ها خود اقدام بسیار مناسب و تاثیرگذار برای اجرای اقتصاد مقاومتی بوده است، چرا که در بحث اقتصاد مقاومتی به موضوع صادرات آن هم صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا نه صرفا مواد غیر خام به شدت تاکید شده است.
حسنی ادامه داد: از سویی در این زمینه باید نگاهی عمیق به صادرات داشته باشیم و باید دانش و محصولات با ارزش افزوده بالا را صادر نموده و اگر هم عایداتی از صادرات مواد خام مانند نفت وجود دارد باید در پروژه های بلند مدت سرمایه گذاری گردند.
 
این استاد اقتصاد دانشگاه گفت: در مجموع بدون شک تا به امروز درباره اقتصاد مقاومتی و روش انجام آن سخن زیاد به میان آمده است اما اکنون زمان آن است که هر کس در حوزه خود دست به عمل زده و به جای نصیحت دیگری، در زمینه فعالیت خود اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی را به نمایش بگذارد.
 
حسنی به اقتصاد مقاومتی اشاره و تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی تجلی اقتصاد اسلامی است و می تواند آن را به عنوان الگویی جهانی معرفی نمود، به نظر می رسد اگر افراد در پایان سال عملکرد خود را محک بزنند بهتر از آن باشد که در تمام طول سال عملکرد دیگر احزاب و یا دولت را محک بزنند، به عبارت دیگر اقتصاد مقاومتی مبتنی بر خود مدیریتی می باشد نه داوری دیگران لذا باید به این موضوع توجه کرد.
 
انتهای پیام/

*خبرنگار :محمدملکی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید