سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۲۷/فروردین/۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰  ,  شناسه خبر: ۴۷۰۲۲
در کرسی آزاداندیشی«رشد علمی، شکوفایی اقتصادی» مطرح شد

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: علیرغم وجود نهادهایی برای نظارت بر امر دولت ها ، اختیارات آن ها نادیده گرفته شده است.

 دولت در حوزه اقتصاد نقش نظارتی داشته باشد/ اقتصاد دانش بنیان لازمه شفافیت اقتصادی

به گزارش سفيرافلاك، به نقل از خبرآزاد، درخشان، عضو هیات علمی دانشگاه لرستان در کرسی آزاداندیشی «رشد علمی، شکوفایی اقتصادی» که توسط برگزار شد، با اشاره به مولفه های برنامه ریزی اقتصاد مقاومتی گفت: خلاقیت در اقتصاد، توجه به اقتصاد دانش بنیان، مردمی کردن اقتصاد و شفافیت اقتصادی از مولفه های برنامه ریزی اقتصاد مقاومتی هستند.

وی افزود: در اقتصاد بین المللی چنانچه اقتصاد، دانش بنیان نباشد در بلند مدت توان رقابت را از دست خواهیم داد و این همان بلایی است که بر سر خیلی از صنایع ما در سطح بین المللی آمده و باعث کاهش صادرات شده است.

استاد داور کرسی آزاداندیشی با بیان اینکه خلاقیت زمانی در اقتصاد به وجود می آید که رقابت وجود داشته باشد، اظهار کرد: رقابت نیز با وجود شفافیت صورت می گیرد و اقتصاد دانش بنیان، لازمه شفافیت اقتصادی است.

درخشان اضافه کرد: اقتصاد دانش بنیان، دانش و ایده های نو را در خدمت اقتصاد قرار داده و با آن تولید می کند که ارزش افزوده بالایی دارد.

وی با اشاره به اینکه با مردمی کردن اقتصاد بستر ورود افراد مختلف در زمینه های اقتصادی افزایش می یابد، گفت: یک عامل دیگر در پررنگ کردن نقش مردم در اقتصاد ورود کمتردولت در فرآیند تولید است، مگر در جاهایی که تولید یک سری کالای بومی است و بخش خصوصی وارد نمی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان تاکید کرد: بیشترین وظیفه دولت در امر اقتصاد باید در حوزه نظارت و راهبری باشد یعنی اینکه نظارت کند که در چه زمینه هایی مشکل وجود دارد و برای آن مشکلات برنامه ریزی داشته باشد و کمک کند تا با استفاده از ابزارهایی که دارد، سرمایه گذاری و مصرف مردم را هدایت کند.

نهادهای نظارتی بر امر دولت ها قدرت اجرایی ندارند

درخشان در ادامه با بیان اینکه یک کشور برای توسعه، باید دارای مدیریت واحدی باشد، افزود: باید نهادهایی وجود داشته باشد و بر امر دولت ها نظارت داشته باشد که در قانون اساسی کشور نیز این نهادها مشخص شده اند ولی اختیارات آن ها نادیده گرفته شده و در بسیاری از موارد اجازه بروز قدرت و تصمیم گیری به آن ها داده نشده است.

وی اظهار کرد: به همین دلیل در برخی موارد می بینیم که علیرغم وجود قانون اساسی یک سری سیاست های پوپولیستی اجازه نمی دهند که این نهادها قدرت خود را اجرایی کنند.

استاد داور کرسی آزاداندیشی با بیان اینکه معمولا در دولت هایی که دارای دموکراسی هستند این مشکل وجود دارد، گفت: اگر در این کشورها مدیریت کلان اقتصادی صرفا در دست دولت ها باشد و نهادی وجود نداشته باشد که بر کار آن ها نظارت کند این کشورها هیچ گاه موفق نمی شوند، چرا که هدف اصلی دولت ها این است که در دوره بعد نیز بتوانند قدرت را برای خود حفظ کنند.

درخشان با اشاره به اینکه به همین دلیل سیاست های دولت ها کوتاه مدت است و در محدوده زمانی کوتاه برای سیاستگزاران منافعی را ایجاد می کند ، افزود: این سیاست ها در بلند مدت به رشد اقتصادی کشور آسیب وارد می کند و برای جلوگیری از آن، باید یک سری قوا و نهادهایی باشند که کار دولت ها را نظارت کنند.

وی تصریح کرد: در اقتصادی که دولت نقش زیادی داشته باشد نظام، شایسته سالاری نمی شود، چرا که رانت های زیادی وجود دارد و راه جلوگیری ازآن کم کردن نقش دولت در اقتصاد است.

قسمت اعظم مشکلات اقتصاد کشور در بخش تقاضا است

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان با بیان اینکه در اقتصاد دو بخش عرضه و تقاضا وجود دارد، گفت: قسمت اعظم مشکلات اقتصاد کشور در بخش تقاضا است چرا که مصرف مردم ما مدیریت شده نیست و آن ها روی تقاضاهای خود برنامه ریزی ندارند؛ در حالیکه لازمه کشور توسعه یافته انسان توسعه یافته است که نیاز خود را می داند.

درخشان با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی، امروز به عنوان یکی از راهبردهای اساسی در سیاست کلان اقتصادی کشور مطرح شده است، بیان کرد: متاسفانه پس از پیروزی انقلاب در بعد اقتصادی مشکلات زیادی وجود داشت و توفیقات به دست آمده در حد دیگر جنبه هایی که داشتیم نبود؛ بنابراین لازم بود یک برنامه راهبردی در زمینه اقتصادی داشته باشیم و برای اولین بار در سال 86 موضوع  اقتصاد مقاومتی در بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع کارآفرینان مطرح شد.

وی با اشاره به اینکه یکی از برنامه های مورد هر مکتبی، بعد اقتصادی است، گفت: عدالت اقتصادی و رفاه نسبی مردم یکی از اهدافی بود که انقلاب اسلامی علاوه بر ایدئولوژی خود آن را مطرح کرد تا مشکلات مادی نیز در جامعه برطرف شود.

استاد داور کرسی آزاداندیشی، ادامه داد: پس از بحث و بررسی بر روی اقتصاد مقاومتی در مجامع علمی، در بهمن 1392 سند اقتصاد مقاومتی و راهبردها و سیاست های کلان آن در 24 بند ابلاغ شد که تقریبا تمامی مباحث مربوط به جنبه های اقتصادی در زمینه های مختلف از جمله بانکداری، تولید، مصرف، خدمات، سیاست گذاری در زمینه صادرات و نحوه مصرف مردم، تشریح شد.

درخشان با بیان اینکه بسیاری اقتصاد مقاومتی را با اقتصاد ریاضتی و مباحث دیگری که در زمینه اقتصادی مطرح است اشتباه می گیرند، گفت: اقتصاد مقاومتی دارای دو رکن برنامه ریزی اقتصادی و جهاد اقتصادی است.

وی اضافه کرد: در جهاد اقتصادی تمرکز بر روی رفتار مصرفی مردم و تقاضا کنندگان است که ما در این زمینه نمی توانیم ایدئولوژی خود را که متفاوت با جهان بینی سکولار هست انتخاب کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: ما به دنبال این هستیم که هدف شخص از زندگی تنها افزایش مصرف کردن وی نیست و مصرف افراد باید با برنامه ریزی باشد؛ بنابراین افراد جامعه باید بتوانند رفتار مصرفی و به عبارتی سبک زندگی خود را تغییر دهند.

درخشان ادامه داد: در بعد دیگر نیز، هدف تمام برنامه ریزی های اقتصادی این است که اقتصاد همراه با شکوفایی و درون زا باشد که درون زایی به معنای آن است که تمام مولفه هایی که باعث رشد اقتصادی می شوند از داخل همان سیستم باشد.

اقتصاد درون زا وابسته به تکانه های خارجی نیست

وی بیان کرد: اقتصاد درون زا اقتصادی است که وابسته به تکانه های خارجی نباشد؛ چرا که اگر اقتصادی وابسته به تکانه های خارجی باشد، نوسانات یا تکانه هایی که از طرف عناصر تقاضا در سایر کشورها ایجاد می می شود می تواند اقتصاد آن کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

استاد داور کرسی آزاداندیشی با تاکید بر اینکه پیشرفت اقتصادی باید تابعی از مولفه هایی باشد که کنترل آن در اختیار خودمان و نه دیگران است، گفت: اقتصاد مقاومتی برون نگر است و این به معنای آن است که سیاست های اقتصادی مطرح شده، صرفا بر مبنای مصرف کننده داخلی نباشد چرا که تقاضا داخلی محدود است و تولید نمی تواند صرفا بر مبنای تقاضای داخل باشد.

درخشان با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی درمانگر اقتصاد بیمار است، افزود: اقتصاد بیمار در پاسخ به شوک ها و تکانه های بیرونی یک سری رفتار نابهنجار از خود نشان می دهد.

وی با بیان اینکه ریشه اقتصاد بیمار تنها به دولت برنمی گردد و بخشی از آن ریشه در ساختارها، نهادها و مردم دارد،تصریح کرد: بنابراین لازم است یک سری برنامه برای اتکا به خود داشته باشیم و لازمه آن برنامه ریزی اقتصادی و مدیریت جهادی است.

 

انتهای پیام/

*نويسنده

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید