سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۳۰/فروردین/۱۳۹۵ - ۰۸:۴۴  ,  شناسه خبر: ۴۷۰۷۶
معاون سیاسی وزیر کشور:

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: قانون انتخابات  نیازمند اصلاح است؛ به همین منظور لایحه جامع انتخاباتی ظرف سه تا چهار ماه آینده تهیه و در اختیار مجلس دهم قرار می گیرد.

قانون انتخابات نیازمند اصلاح است/ لایحه جدید انتخابات در مجلس دهم بررسی می شود

به گزارش سفيرافلاك مهندس مقیمی؛ معاون سیاسی وزیر کشور شامگاه روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران  در محل استانداری لرستان گفت: رسانه ها اعم از خبرگزاری ها، رادیو و تلویزیون و صدا و سیما زمینه شور و نشاط سیاسی و اجتماعی را برای برگزاری و مشارکت مردم در انتخابات فراهم و جو بسیار خوبی را ایجاد کردند. نقش مطبوعات در انتخابات یک نقش تعیین کننده بود.

وی در خصوص انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی افزود: انتخابات برگزار شده در هفتم اسفند برای پنجمین دوره خبرگان رهبری در 31 استان مورد تایید قرار گرفت؛ در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی 136 کاندیدا در 55 حوزه انتخابیه به رقابت می‌پردازند که در پایان 68 نفربه مجلس راه می یابند.

معاون سیاسی وزیر کشور برگزاری انتخابا مجلس شورای اسلامی در دور دوم را با حج کاری کم عنوان کرد و گفت: یکی از تفاوت های دور دوم برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی با دور اول این است که تعداد کاندیداها کم است و این حجم کاری ما را کاهش داده است و باعث می شود کارها سریعتر پیش بروند.

مقیمی این دور از انتخابات را نیز مهم عنوان کرد و افزود:  24 درصد از کرسی های مجلس و یک چهارم نمایندگان در انتخابات دهم اریبهشت تعیین می شوند.

وی با اشاره به وضعیت کشور در برگزاری انتخابات در هفتم اسفند گفت: انتخابات هفتم اسفند با کمترین مشکلات امنیتی  و مسائل چالش برانگیز برگزار شد که این نتیجه زحمات و فعالیت نیروهای برقرار کننده نظم و امنیت، فرمانداری ها، استانداری ها و شورای تامین بود که در نهایت منجر به ایجاد یک فضای آرام ٰو نشاط سیاسی شد.

معاون سیاسی وزیر کشور حساسیت دور دوم انتخابات را بالا عنوان کرد و گفت: انتخابات دور دوم را نیز به گونه ای برگزار می کنیم که ضمن رعایت قانون توسط مجریان؛ موضوع حق الناس بودن آرا جدی مد نظر گرفته می شود.

مقیمی در خصوص وضعیت " مینو خالقی" نماینده منتخب مردم اصفهان اظهار داشت: در زمان ثبت نام "مینو خالقی" برای شرکت در انتخابات به دلیل اینکه هیچ موردی از طریق مراجع چهارگانه و بررسی های محله ای صورت گرفت مورد خاصی در کارنامه وی مشاهده نشد  و وی در دور اول توسط هیئت های اجرای تایید صلاحیت شدند.

وی ادامه داد: اما هیئت نظارت مینوخالقی  را به دلایلی رد صلاحیت کردند که وی با شکایت به شورای نگهبان تایید صلاحت شد و در انتخابات شرکت کرد و به عنوان نفر سوم منتخب مردم اصفهان برگزیده شد و بعد از پایان انتخابات شورای نگهبان اعلام کرد که آرای نفر سوم منتخب مردم اصفهان باطل است؛ این کل ماجرایی است که پیش آمده است.

معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا گفت:  6 ماهه دوم سال وارد انتخابات مهم ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا می شویم که فعالیت ها برای برگزاری یک انتخابات خوب آغاز می شود. تاکنون که از عملکرد فرمانداریها رضایت داشته ایم در صورتی که برخی از فرماندارها نتوانند کارها را به درستی پیش ببرند؛ عوض می شوند.

وی در خصوص لایحه جدید اصلاح قانون انتخابات گفت: قانون انتخابات  نیازمند اصلاح است؛ به همین منظور لایحه جامع انتخاباتی ظرف سه تا چهار ماه آینده تهیه و در اختیار مجلس دهم قرار می گیرد.

معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: در این لایحه نقطه نظرات کارشناسان و صاحب نظران جمع آوری و انتخابات کشور با سایر کشورها مقایسه می شود؛ این لایحه باتوجه به سند سیاست های کلی نظام که در مجمع تشخیص مسلحت نظام تایید شده تهیه و تنظیم می شود.

مقیمی تصریح کرد: نمایندگان با ورود به مجلس وظیفه سنگین قانون گذاری را بر عهده دارند و بهتر است نمایندگان با حفظ اختیارات به دولت نزدیک باشند تا موفقیت بیشتری دست یابد و در امر نظارت نیز  با حسن اجرا به دولت کمک کنند که راه را بهتر پیش به ببرد.

 انتهای پیام/

*خبرنگار :

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید