سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۲۹/فروردین/۱۳۹۵ - ۰۹:۵۶  ,  شناسه خبر: ۴۷۰۷۸
پروژه هایی که ناقص الخلقه به دنیا می آیند:

بر اثر بارندگی های اخیر و طغیان کشکان به دلیل عدم انجام کارهای کارشناسی در گذشته برای عبور لوله انتقال آب از کشکان،بار دیگر حوادث تلخ سیل84،شکستگی لوله و قطعی آب شهرستان پلدختر تکرار شد.

طرح غیرکارشناسی انتقال آب شرب پلدختربه مرحله طناب کشی رسید!/قطعی آب،مردم پلدختر را کلافه کرد

به گزارش سفيرافلاك به نقل ازبیان روز، باگذشت سه روز از قطع شدن آب شرب شهر پلدختر بر اثر سیل اخیر ،کارشناسان و مردم طی گفتگو با بیان روز از غیر کارشناسی بودن طرح انتقال آب شرب این شهر و مسائل و مشکلات آن خبر دادند .

پروژه ای که در سیل 84 کاملا تخریب و مجددا نوسازی و احیا  گردید ،در نخستین طغیان رودخانه کشکان  تخریب شد و این شاید مهم ترین دلیل برای  اثبات غیر کارشناسی بودن اینگونه طرح ها در پلدختر است .

قطعی آب وسیلاب پلدختر
 

طرحی که برای سومین بار  فکر  مسئولان را برای حل آن سخت درگیر خود کرده ،  این بار به مرحله طناب کشی  رسیده است، بطوری که متولیان امر بجای استفاده از فنون نوین،  از ابتکارات خاص مدیریتی دیگری در زمان اضطراری در پروژه های خود  بهره می برند .

قطعی آب پلدختر
 

هر چند تلاش مدیریت شرکت آب وفاضلاب لرستان که به صورت شبانه روزی پیگیر حل این مشکل هستند نباید فراموش کرد ولی متاسفانه در زمان بحران فقط با یک دستگاه اجرایی نمی شود کار اجرایی آن طور که مطلوب است انجام شود،به نظر می رسد در حل مشکل شکستگی لوله اّب شهرستان فقط شرکت آب وفاضلاب درگیر و مابقی دستگاه های اجرایی به امر آبرسانی مشغول هستند.

 این در حالی که به گفته مسئولان ،زمان انجام ترمیم و باسازی لوله انتقال آب،هنگام فروکش کردن اّب رودخانه ،پس از چهار روز از سیلاب،دبی کشکان کاهش یافته ولی همچنان خبری از حل مشکل اصلی و رفع شکستگی خط انتقال اصلی نیست.

 

قطعی آب وسیلاب پلدختر

مسئولان برای حل معضل قطعی آب در اقدامی فوری ،طرح فرعی انتقال آب را با کمک طناب قرمز رنگی آغاز نمودند، در حالی  این اقدام ذهن هر رهگذری را در جاده قدیم تهران  جنوب  را برای ساعت ها به خود مشغول می سازد که  لاجرم این ابتکارما را به  یاد پروژه های دائم ولی ناقص الخلقه درلرستان  می اندازد.

 در این خصوص سعی کردیم با کارشناسان امورآب منطقه ای در پلدختر مصاحبه بگیریم که متاسفانه به خاطر دلایل نامعلوم اداری ،حاضر به مصاحبه نشدند.

  روزی سه مرتبه برای تهیه آب به شرکت آب وفاضلاب مراجعه می کنم

 عباس شمسی با اشاره به قطعی آب در این باره می گوید  : محل زندگی آنها با اداره آب خیلی فاصله دارد و روزی سه مرتبه  برای تهیه آب به اداره آب وفاضلاب پلدختر مراجعه می کنم.

وی در خصوص آبرسانی تانکرهای آب در محله خود بیان می کند : در این دو روز هیچ تانکر آبی در منطقه آنها نیامده است و بیشتر مردم برای تهیه آب به این مکان مراجعه می کنند.

قطعی آب وسیلاب پلدختر
 

وی می افزاید : واقعا مردم در خصوص بهداشتی بودن یا نبودن  این آب ها شک دارند و صحبتی ها یی مبنی بر آلوده بودن آنها در خیابان می شنویم که نگرانی ها ی ما را بیشتر و بیشتر می کند.

 وی تصریح می کند :مسئولان بهداشت  و دستگاه‌های توزیع‌کننده دقت کنند که آب سالم و کلرزنی شده بین مردم توزیع کنند.

 مسئولان به وعده خود عمل کنند کشکان فروکش کرد و لوله انتقال آب ترمیم کنند

 شهروند دیگر پلدختری با قدردانی از زحمات شرکت آب وفاضلاب در خصوص تهیه منابع ذخیره آب عنوان کرد:هر چند کارکنان شرکت آبفای لرستان مشغول زحمت هستند ولی این اقدامات کافی نیست زیرا 72ساعت از وقوع سیلاب گذشته ،آب کشکان فروکش کرده ولی خبری از درست کردن خط انتقال اصلی آب منتشر نشده است.

قطعی آب وسیلاب پلدختر
 

ایمان امرایی تصریح کرد:در وضعیت فعلی پلدختر ،تانکرهای سیار باید در نقاط مختلف شهر مستقر شوند زیرا هنوز در منطقه کوی پاسداران ،هیچ تانکری را مشاهده نکرده ام.

 قطعی آب،مردم پلدختر را کلافه کرده است

 قنبری از دیگر شهروندان پلدختری با انتقاد از اینکه چرا باگذشت 4روز همچنان ،آب شهر باید قطع باشد تصریح کرد:گویا شکستگی لوله آب شرب در داخل آب اتفاق افتاده و طبق شنیده ها به خاطر این وضعیت نیرو و تجهیزات لازم برای حل مشکل وجود ندارد.

 
قطعی آب وسیلاب پلدختر

وی ادامه داد:چند روز پیش در تلویزیون نشان داد که در وزارت نفت ،شکستگی های لوله های داخل آب را ترمیم می کردند ،حداقل استاندار لرستان برای حل این مشکل از وازارت نفت کمک بگیرد ،واقعا در این وضعیت برای استحمام و طهارت مشکل است. 

  طرح انتقال آب از کشکان نیاز به مجوز و مطالعات آب شناسی دارد

 مهندس رضا میرزایی کارشناس ارشد آب زیرزمینی شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه در زمان ریاست اینجانب در امور آب پلدختر،مجوزی در خصوص انتقال لوله آب از بستر کشکان گرفته نشده است عنوان کرد:هر گونه سازه یا لوله ای بخواهد در بستر رودخانه منتقل شود حتما باید از شرکت آب منطقه ای استعلام گرفته شود.

قطعی آب وسیلاب پلدختر
 

وی بیان کرد:بخش زیادی از لوله انتقال آب پلدختر در حریم رودخانه کشکان و حریم جاده که این خود یک کار غیرکارشناسی است.

 میرزایی تصریح کرد:برای انتقال لوله از بستر رودخانه حتما باید مطالعات هیدرولوژی و آب شناسی صورت گیرد.

سیلاب پلدختر
 

این کارشناس آب منطقه ای یادآور می شود : این طرح ابتدا باید  مسائل آسیب شناسی آن از قبیل مدت زمان اجرایی  که بر اثر سیلاب و میزان شدت دبی دچار خسارت نشود مورد محاسبه و بررسی قرار گیرد تا مردم یک شهر شاهد اینگونه مشکلات نباشند.

 وی می افزاید : متاسفانه خط انتقال آب شرب پلدختر در مسیر و حریم رودخانه طراحی واجرا شده است که به دلیل رعایت نشدن مسائل کارشناسی پس از مدت کوتاهی بر اثر سیل تخریب می شود.

سیلاب پلدختر
 

میرزایی در بخش دیگری از صحبت های خود  با اشاره به دبی 2300 رودخانه کشکان در زمان سیلاب می گوید : این میزان هم اکنون پس از فروکش کردن آب روخانه به 1600 لیتر بر ثانیه کاهش یافته است .

 وی خاطر نشان کرد:در سیل 84بر اساس یک دوره25ساله دبی آب  کشکان بر اثر سیلاب  سه هزار لیتر برثانیه بود ولی امروز پس از یک دوره ده ساله،دبی آب 2300لیتر بر ثانیه است.

 وی تاکید کرد:این الگوها نشان می دهد که حتما برای اجرایی شدن پروژه خط انتقال آب در بستر رودخانه،کارهای کارشناسی همراه با مطالعات اّب شناسی انجام شود که در سال های آینده دوباره با مشکل مواجه نشویم.

 به گزارش  بیان روز، پس از سیلاب اخیر و شکستگی لوله انتقال آب،تانکرهای سیار در سطح شهر پلدختر مستقر  و منابع ذخیره اّب به کار گیری شدند و نیروهای شرکت آب وفاضلاب به صورت شبانه روزی در حال احداث خط اضطراری انتقال آب در حاشیه جاده پلدختر به خذم آباد هستند که می طلبد استاندار لرستان با جدیت ورود پیدا کند و از سایر دستگاه های اجرایی برای حل مشکل شکستگی لوله انتقال آب کمک بگیرد تا این مشکل در مدت زمان کمتری برطرف شود.

 انتهای پیام/

*خبرنگار :

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید