سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۳۰/فروردین/۱۳۹۵ - ۰۸:۴۵  ,  شناسه خبر: ۴۷۱۰۴
نماینده ولی‌فقیه در استان:

نماینده ولی‌فقیه در استان گفت: زکات باید صرف فقرا شود چراکه زکات سهم فقرا و مال آن‌ها است و  60 درصد سهم زکات را به فقرا پرداخت کنیم و  نباید برای کارهای دیگر از سهم فقرا استفاده کنیم .

60 درصد سهم زکات به فقرا تعلق دارد

به گزارش سفيرافلاك به نقل از آساره خبر، آیت‌الله سید احمد میرعمادی نماینده ولی فقیه در استان، شامگاه یکشنبه  در جلسه شورای زکات استان که در  دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار شد، ضمن تبریک ولادت امام محمدتقی (ع) و امام علی (ع)، اظهار داشت: ما باید بدانیم زکات از شئون ولایت و کار ولایت است، یعنی حاکم اسلامی باید زکات جمع‌آوری کند، مردم به حاکم اسلامی زکات بپردازند و مأمور جمع‌آوری زکات باید مأذون باشدکه نیازمند کار علمی و تحقیقاتی در این مورد انجام شود

  وی افزود: علت موفقیت اهل سنت در امر زکات نسبت ما این است که آن‌ها به امر زکات حکومتی نگاه می‌کنند ولی نگاه ما حکومتی نیست.

  نماینده ولی‌فقیه در استان در رابطه با علت برگزاری جلسه شورای زکات، بیان کرد: زکات یک امر حکومتی و از شئون ولایت است و شما به‌عنوان کارگذاران حکومتی وظیفه‌دارید، کارکنید که اگر نگاه ما به زکات نگاه حکومتی باشد در خیلی از جنبه‌ها تأثیرگذار است .

  وی با اشاره به اینکه زکات امری حکومتی است و شما مسئولان نیز در این امر مسئولیت دارید، عنوان کرد: نکته مهم دوم درزمینهٔ زکات شیوه جمع‌آوری زکات است چراکه در آموزه‌های دینی ما آمده که بخشی از زکات به عاملین زکات داده می‌شود.

  میرعمادی بابیان این سؤال که آیا ما به عاملان و آموزش عاملان پرداختیم، تصریح کرد: در نهج‌البلاغه امیرالمؤمنین در مورد شیوه آموزش عاملان زکات نوشته‌شده است و بهتراست به‌جای همایش‌های متعدد در رابطه با امر زکات جمع‌کردن کارکنان ادارات، عاملان زکات را جمع کنیم و آموزش دهیم  چراکه قران به‌ صراحت می‌گوید وقتی زکات را جمع می‌کنید بخشی از آن را برای عاملان صرف کنید.

  وی بابیان اینکه عاملان به‌منزله کارمندان هستند، خاطرنشان کرد: عاملان زکات باید امین و صادق باشند و احکام زکات را بدانند .

  نماینده ولی‌فقیه در استان باطرح  این سؤال که چرا یک‌سوم روستاهای استان باید مشمول زکات شوند، گفت: آیا دوسوم مردم روستاهای ما فقیر هستد، معتقد نیستند یا ما در آن روستا نماینده نداریم و این آمار نیازمند کار کارشناسی است.

  وی در رابطه با تبلیغ در امر زکات، افزود: مفهوم تبلیغ در امر زکات، مفهوم گسترده‌ای شامل بیان آثارو ثمرات زکات، بیان آیات زکات، بیان موانع زکات و احکام زکات است و در ابعاد گونان زکات باید تبلیغ شود حتی پیامبر(ص)  در زندگی یک‌ بار برخورد کرد و آن‌یک بار برخورد با افرادی بود که زکات پرداخت نکرده بودند.

  میرعمادی اظهار داشت: همه رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری استان خط و مشی خوبی درزمینهٔ زکات دارند و صداوسیما نیز در این زمینه فعالیت کرده‌اند.

  وی بابیان اینکه زکات واجب از شئون حکومت است، تصریح کرد: بارها درزمینهٔ مصرف زکات تذکر داده‌ایم، مزاق شارع مقدس بر این است که زکات صرف فقرا شود چراکه زکات سهم فقرا و مال آن‌ها است و ما به‌عنوان مسئولان این امر در روز قیامت باید پاسخگو باشیم  و نباید برای کارهای دیگر از سهم فقرا استفاده کنیم .

  نماینده ولی‌فقیه در استان بابیان اینکه تقاضا داریم 60 درصد سهم زکات فقرا را به آن‌ها بدهیم، عنوان کرد: زکات واجب دینی است و مصرف مشخص دینی دارد و نباید با مالیات قاطی شود چراکه مالیات بخشی از مال برای اداره امور جامعه شامل امنیت و عمران است.

  وی بیان کرد: برخی از دستگاه‌ها مانند فرمانداران، دهیاران، شوراهای شهر، اداره غله و جهاد کشاورزی می‌توانند در امر زکات همراه و همکار خوبی باشد و نیازمند همکاری آن‌ها در حد عمل هستیم و به‌عنوان یک تکلیف الهی و عمل خداپسندانه همکاری داشته باشند و از امکانات دستگاه برای امر زکات استفاده کنند تا بتوانیم قدم بیشتری برای امر زکات برداریم .

    میرعمادی افزود: کمیته امداد برای آموزش عاملان با فرمانداران ارتباط داشته باشد تا زکات جمع‌آوری‌شده پربرکت باشد.

  وی در رابطه با مصوبات جلسه تصریح کرد: برای استفاده از ظرفیت مبلغان جلسه‌ای کمیته امداد با حوزه علمیه، تبلیغات و اوقاف انجام شود.

  نماینده ولی‌فقیه در استان خاطرنشان کرد: کمیته امداد با صداوسیما برنامه‌ریزی برای معرفی چهره‌های برتر داشته باشد و برنامه‌ریزی برگزاری همایش زکات نیز از عاملین زکات دعوت شود.

  وی بابیان اینکه شرکت غله می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد، افزود: شرکت غله به‌خوبی می‌تواند تولیدکننده و دلال را شناسایی کند ، مسئله مهم دیگر اینکه امسال دو میلیون گندم وارداتی داریم که در شهرها پخش‌شده شرکت غله توجه کند که مبادا به‌عنوان تولید گندم بفروش برسد.

  میرعمادی بابیان اینکه دستگاه‌ها نوع همکاری خود را مشخص کنند، افزود: تشویق معدیان زکات در دستور کار است، تهیه جدول برنامه‌ریزی  اقدام و عمل و وظایف دستگاه‌ها را مشخص کنند و از امروز تا جمع‌آوری محصول در جدول برنامه‌ریزی  داشته باشیم .

  وی با اشاره به اینکه پیشنهاد بانک معدیان زکات چیز ضروری است، گفت: جلسه با آموزش‌وپرورش برای همکاری معلمان انجام شود و استفاده از فضای مجازی و بروشور مفصل در تقویم اجرای وجود دارد.

  انتهای پیام/ د

*نويسنده

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید