سرویس : صفحه نخست ,  تاریخ:۳۰/فروردین/۱۳۹۵ - ۰۹:۰۲  ,  شناسه خبر: ۴۷۱۰۷
گفت و گو تفصیلی با فرمانده سپاه ناحیه خرم آباد؛

فرمانده سپاه ناحیه خرم آباد گفت: کربلای 10 انتقال جنگ از جنوب به غرب کشور بود و طلایه دار انتقال این محور رزمندگان لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان بودند در واقع قرار شد ابتدا لرستان پیشرو باشد و در صورت موفقیت لشگر 57، بقیه لشگرها و یگان‌ها هم وارد عمل شوند.

حماسه لرستانی ها در کربلای10- لشگر57حضرت ابوالفضل(ع)طلایه دار انتقال جنگ از جنوب به غرب کشور

به گزارش سفيرافلاك به نقل از خبرافلاک 30 فروردین سالروز انجام عملیات پیروزمندانه ی کربلای 10 درسال 1366 می باشد که با رمز یا صاحب‌‌الزمان (عج) ادرکنی در جبهه شمالی ماووت آغاز شد ؛آزاد‌سازی 250 كیلومتر از خاك عراق و ارتفاعات نزدیك شهر ماووت از جمله دستاوردهای عملیات كربلای 10 می باشد.

این روزها را بهانه کردیم و به سراغ جانباز و رزمنده دوران هشت سال دفاع مقدس که در عملیات کربلای 10 حضور داشتند و شاهد افتخار آفرینی رزمندگان لرستانی بوده اند ، رفتیم تا از نبرد مثال زدنی رزمندگان لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع)  لرستان برایمان بگوید و دقایقی کوتاه در فضای دل انگیز یاد و خاطره ی شهدای گرانقدر این عملیات تنفس کنیم .

 سرهنگ پاسدار ماشااله بازگیر؛ فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرافلاک در رابطه با اهداف و محور انجام عملیات کربلای 10 گفت: عملیات کربلای 10 در سال 1366 باهدف آزادسازی شهر ماووت عراق ازجمله عملیات‌هایی بشمار می‌رفت  که ضربات سنگینی را بر دشمن وارد ساخت، منطقه عمومی این عملیات در محور بانه- سردشت از شمال به رودخانه مرزی گلاس، از جنوب به رودخانه آوسیویل، از شرق به سورکوه و از غرب به ارتفاعات گرده‌رش و سپس ارتفاعات عمومی آسوس منتهی می‌شد.

سرهنگ بازگیر با بیان این‌که منطقه عملیاتی کربلای 10 دارای عوارض حساس و ارتفاعات نسبتاً بلند و صعب‌العبور بود، افزود: ازجمله اهدافی که ایرانیان ابتدا باید آن‌ها را تصرف می‌کردند، ارتفاعات مشرف بر شهر ماووت عراق بود.

سرهنگ پاسدار ماشااله بازگیر

وی در رابطه حضور گردان‌های لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان در این عملیات گفت: در این عملیات یگان‌ها و گردان‌های متفاوتی شرکت داشتند و ازجمله گردان‌هایی که در تصرف ارتفاعات " گلان، شوشو، اسپی دره " پیشرو بودند و نقش بسزایی داشتند، گردان‌های ((گردان‌های انبیاء، محرم، و ثارالله و گروهان ویژه سیدالشهدا))  لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان بودند.. 

 سرهنگ بازگیر در خصوص چگونگی ورود لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان به مناطق عملیاتی کربلای 10 گفت: رزمندگان لشگر 57 لرستان بعد از عملیات‌های کربلای 4 و 5 تقریباً تا اواخر اسفند 65 در دو قطب جنوب و غرب کشور پدافند بودند.

وی در رابطه با انتقال جنگ از جنوب به غرب کشور گفت: ما در ابتدا برای اجرای عملیات به سمت منطقهٔ  شفیع خانی در جنوب حرکت کردیم، در جنوب دونیروی عراق و ایران با تمام قوا و تجهیزات رو به روی‌هم بودند و با توجه به این‌که موانع زیادی اعم از مین، پمپاژ آب، و ..... در شلمچه درست‌شده بود حرکت به جلو امکان نداشت لذا جمهوری اسلامی جنگ را از جنوب به غرب کشور انتقال داد.

 سرهنگ بازگیر با اشاره به این‌که کربلای 10 انتقال جنگ از جنوب به غرب کشور بود اظهار داشت: طلایه دار انتقال این محور رزمندگان لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان بود  درواقع با توجه به سوابق درخشان رزمندگان لرستانی  در عملیات حاج عمران قرار براین شد که ابتدا  لرستان پیشرو باشد و در صورت موفقیت لشگر 57، بقیه لشگرها و یگان‌ها هم وارد عمل شوند.

 وی 5/1/66 را تاریخ ورود رزمندگان به منطقهٔ غرب عنوان کرد و یادآور شد: در این تاریخ بچه‌های اطلاعات و عملیات در غرب مستقر شدند و این در حالی بود که منطقه در وضعیتی عادی به سر می‌برد و جنگی در آن منطقه نبود، حفاظت و حراست از سوی عراق پایگاهی و پاسگاهی بود و ما می‌خواستیم در ارتفاعات مشرف بر شهر ماووت عراق که گُلان و شوشو و اسپی دره، نام داشتند عملیات کنیم ؛ خط مرزی در پل شهدا، و هدف 30 الی 35 کیلومتر جلوتر بود.

این رزمنده دوران دفاع مقدس در رابطه با چگونگی تصرف ارتفاعات اسپی دره، شوشو وگلان در تاریخ 66/1/30  گفت: هم‌زمان با تاریکی شب سه گردان انبیاء و محرم و ثارالله و گروهان ویژه سیدالشهدا متشکل از پاسداران برای تصرف ارتفاعات حرکت کردند که ارتفاع اسبی دره توسط گردان انبیاء (متشکل از بچه‌های خرم‌آباد) و ارتفاع شوشوهم  توسط گروهان ویژه سیدالشهدا تصرف و تثبیت شد.

وی بیان کرد: اگرچه ارتفاع گُلان توسط گردان‌های محرم و ثارالله تصرف شد اما تثبیت نشد؛ چراکه عراق ازنظر جابه‌جایی بسیار خوب عمل کرده و ضمن ورود سریع یک منطقه نظامی ایجاد کرد، درواقع ارتفاع گُلان بین ما و عراق دست‌به‌دست می‌شد.

سرهنگ بازگیر تأکید کرد: ارتفاع گُلان بارها و بارها توسط عراق موردحمله قرار گرفت و لشگر 57 لرستان با کمک یک یگان دیگر توانست ارتفاع گُلان را تصرف و تثبیت کند که بعدازآن  لشگرها و یگان‌های دیگر برای کمک آمدند.

وی افزود: ما توانستیم بدون پشتیبانی آتش  به‌صورت مالرو درصورتی‌که اصلاً جاده‌ای وجود نداشت واز پل سیدالشهدا تا ارتفاع گُلان ماشین‌رو نبود 30 کیلومتر را جلو برویم.

سرهنگ بازگیر در رابطه با چگونگی جاده زدن در آن موقعیت گفت: شب که بچه‌ها حرکت می‌کردند صبح بچه‌های مهندسی قرارگاه پای‌کار بودند، با استفاده از لودر و بولدوزر جاده می‌زدند حدود 15 الی 20 کیلومتر جاه زدند و ما آتش‌باره‌ها را بر روی گردنه‌ها در فواصل 3 الی 4 کیلومتری نزدیک به دشمن مستقر کردیم.

کربلای10

وی در خصوص تصرف ارتفاع گمو گفت: زمانی که عملیات با رمز یا صاحب‌الزمان ادرکنی شروع شد یگان قائم و یک گردان از شهر تکا وارد عمل شدند، یگان قائم مأموریت داشت ارتفاع مشرف بر پل سیدالشهدا، که ارتفاع گموبود را تصرف کند چراکه ارتفاع ماقبل گمو تصرف‌شده بود، اما خود ارتفاع نه. 

این رزمنده دوران دفاع مقدس در رابطه با حضور گردان‌های احتیاط لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان گفت: در مدت 5 روزی که ما درگیر بودیم پشتیبانی از گردان‌های انبیاء، محرم، و گروهان ویژه سیدالشهدا انجام شد به‌این‌ترتیب که گردانهای محبین کوهدشت، ابوذر الیگودرز و مالک اشتر ازنا، به ترتیب جایگزین گردان‌های محرم، گروهان ویژه سیدالشهدا و گردان انبیاء شدند.

وی یادآور شد: بعد از تصرف  و تثبیت  ارتفاعات گُلان، پدافند آن را به لشگرهای دیگر دادند و لشگر 57 لرستان در ارتفاعات ماقبل گِّمو مستقر شدند پدافند ماقبل گمو بسیار دشوار بود چراکه عراق دیدبانی کل منطقه را انجام می‌داد به‌طوری‌که بر همهٔ منطقه  اشراف کامل داشت و چون منطقه ازنظر پدافندی صعب‌العبور بود دشمن از حداقل نیرو استفاده می‌کرد و بیش ترآتش، به کارمی برد.

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد در پایان ضمن گرامی داشت یاد و خاطره تمامی شهدای دوران دفاع مقدس بالاخص شهدا کربلای 10 گفت: شهید علی مردان آزاد بخت؛

فرماندهٔ گردان محبین کوهدشت، شهید علی‌محمد نقیبی، فرمانده گردان ابوذر الیگودرز و شهید موسوی از رزمندگان گردان ذوالفقار ازجمله شهدا لشگر 57 لرستان در عملیات کربلای 10 می‌باشند.

انتهای پیام/

*نويسنده

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
اخبار استان
اخبار پربازدید